Obstála by ste ako profi švadlenka?

Kde sú tie doby, kedy české školstvo produkovalo erudované šičky, dámske a pánske krajčírky, nevynímajúc módne návrhárky ako na bežiacom páse. Potom, čo s veľkou slávou skrachovalo OP Prostějov, ktoré bolo symbolom mesta módy, sa české odevníctvo z krízy doteraz nevymotalo. Jediné, čo v rámci tradície zostalo, sú zlaté české ručičky švadleniek a ich kreativita. Ak máte k šitiu z nejakého dôvodu blízko, potom iste viete, že bez šijacieho stroja to nejde. Šijacie stroje urobia 90% všetkej odevníckej práce, ale bez zručnosti a šikovnosti ľudského potenciálu by všetka snaha vyšla naprázdno. Vyučená šička vie, že najprv sa musí látka obkresliť podľa strihu, nastrihať, skompletizovať a potom sa prechádza buď k pásovej výrobe alebo výrobe na mieru.

Čo musí šička vedieť?

Aby šička obstála, čoby tvorca odevu od A až do ZET, mala by zvládnuť základné princípy a vedieť dokonale ovládať šijacie stroje, overlocky, coverlocky alebo rezacie plotre. Overlock zošíva, strihá a začisťuje rôzne materiály, je nenahraditeľný pri šití i začisťovaní okrajov pletenín a strečových materiálov. Coverlock dokáže zakončiť okraje zospodu špeciálnym krycím, čiže prádlovým stehom. Vhodný je pre strečové materiály a pleteniny, ktorý úpletový materiál ohne, prešije dvoma rovnými stehmi a na rube spojí slučkami. Rezací ploter je určený na rezanie fólií, a to ako hladkých nažehľovacích aj vinylov, tak na rezanie flockových, glitrových a reflexných fólií alebo ďalších materiálov do hĺbky 2 mm. Má vstavaný skener a najnovšie aj možnosť pripojenia k PC. S rezacím plotrom môžete rezať papier, hrubý scrapbookový papier, kancelárske fólie, nažehľovacie fólie na textil vrátane reflexných, samolepiacich vinylových fólii na dekorovanie nábytku, áut alebo elektroniky. S dokupiteľným príslušenstvom zvládnete aj plsť, látku a mnoho ďalších materiálov.

Made in Czech

Ak pre vás tieto názvy nie sú "španielskou dedinou", neváhajte si tieto prístroje zaobstarať a nadviazať na slávu českého odevníctva s osobitým brandom vo vlastnej réžii. Trebárs prerazíte, zaujmete a raz budete slávni. Nosiť oblečenie "made in Czech" je totiž snom mnohých ľudí. Bude to práve to vaše?

Publikované: 24. 11. 2020

Kategória: Móda a krása

Autor: Ivana Bučková