Nedostatok kyseliny listovej nemusí vyriešiť ani dostatok zeleniny

Kyselina listová patrí do skupiny vitamínov B. Ide o vitamín B9, ktorý je spolu s vitamínom B12 zodpovedný za krvotvorbu. Obecne sa kyselina listová, známa aj ako acidum folicum, vyskytuje predovšetkým v zelenine. Lenže nie vždy nám jej príjem v prirodzenej forme stačí. Nájdeme ju v zelených listoch šalátu či v brokolici. Tiež v zelených fazuľkách, ale aj v špenáte, karfiole, v póre či v špargli. Vyskytuje sa tiež v celozrnnom chlebe. Zo živočíšnych potravín sa nachádza v mlieku, vo vajíčkach a v pečeni. V ľudskom tele sa potom kyselina listová nachádza v červených krvinkách, v ľadvinách a v pečeni.

Prečo potrebujeme kyselinu listovú?

Pokúšať sa otehotnieť, byť tehotnou a kojiť s nedostatkom kyseliny listovej je hazard. Je totiž dôležitá pre správny vývoj plodu a užívať by sa mala už v dobe, kedy začíname otehotnenie a materstvo plánovať. Zvýšenú potrebu má potom telo v tehotenstve aj pri dojčení. Kyselina listová zodpovedá za tvorbu červených krviniek a je dôležitá pre proces tvorby nukleových kyselín, ktoré sú nositeľmi genetických informácií. Nevyhnutnou je v procese bunečného delenia. Pokiaľ má nastávajúca maminka nedostatok kyseliny listovej, môže dôjsť k poškodeniu nervového systému plodu aj k zastaveniu jeho rastu. Hrozí predčasné odlúčenie placenty, potrat aj vrodené vývojové vady.

Koľko kyseliny listovej užívať?

Z bežnej zelenej stravy len ťažko poznáme, či užívame dostatok kyseliny listovej. Preto je ideálne doplňovať ju v podobe vhodného výživového doplnku. Zatiaľ čo by mal mať dospelý človek 200miligramový príjem kyseliny listovej, ženy pred otehotnením, v tehotenstve a pri dojčení by jej mali prijímať až 400 miligramov. Kvalitným potravinovým doplnkom je Kyselina listová super od firmy Naturvita. Z Českej republiky ju k nám dováža Happy Trade a kúpite ju v internetovej lekárni Greenlike.sk. Tento výživový doplnok obsahuje nielen vitamín B9, teda kyselinu listovú, ale aj vitamín B12 a ďalšie vitamíny skupiny B. Produkt je tak ideálny aj pre doplnenie ďalších vitamínov zo skupiny B. TIP: Vitamíny dajte aj svojim vlasom. Ideálne vo forme výživového doplnku Biosil.

Publikované: 09. 04. 2022 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Ivana Bučková