Do akej nehnuteľnosti sú vhodné tepelné čerpadlá?

Vedeli ste, že tepelné čerpadlá dnes dodávajú teplo či teplú vodu objektom veľkosti lodného kontajnera aj veľkým nemocniciam či armádnym objektom? Tento zdroj energií nájdete na všetkých trvalo obývaných kontinentoch sveta.

Veľké tepelné čerpadlá dodávajú teplo a teplú vodu dokonca celým mestským štvrtiam. V budúcnosti sa na tepelné čerpadlá spoliehajú federálne budovy v USA. Pokiaľ ste teda mali obavy o tom, že by vám tepelné čerpadlá boli schopné zaistiť dostatok energií, môžete ich teraz pustiť z hlavy.

Odporúčania pre tých, ktorí chcú mať s tepelným čerpadlom minimum starostí

Teda aspoň v prípade, že sa pri výbere nového zdroja tepla budete riadiť týmito odporúčaniami:

  • Zámer kúpy tepelného čerpadla konzultujte s obchodníkom, ktorý má vo svojej ponuke viac typov tepelných čerpadiel, t. j. je schopný vám dať objektívne odporúčanie.
  • Pri výbere sa zaujímajte o to, či tepelné čerpadlo získalo Európsku značku kvality Q, t. j. jeho výkon bol potvrdený nezávislým skúšobným ústavom. Pri tepelných čerpadlách s týmto označením si tiež môžete byť istí, že majú vysokú efektivitu prevádzky, t. j. sú schopné vám doručiť teplo a teplú vodu s nízkymi nákladmi.
  • Tepelné čerpadlo si nechajte inštalovať tímom remeselníkov s dostatočnými skúsenosťami a kompetenciami uvádzať tepelné čerpadlá do prevádzky, a následne zaisťovať aj ich servis. Kvalita inštalácie je rovnako dôležitá ako kvalita samotného zariadenia.
  • Nezanedbávajte pravidelný servis a údržbu tepelného čerpadla.

Začať s výberom nového zdroja tepla môžete na tejto stránke, kde sa dozviete o výhodách a nevýhodách jednotlivých typov tepelných čerpadiel: https://www.ivt.sk/sk/typy-tepelnych-cerpadiel.

Na rovnakom webe potom nájdete rýchleho sprievodcu výberom tepelného čerpadla, ktorý vám napovie, ktorý typ čerpadla je vhodný pre vašu nehnuteľnosť.

Zdroj obrázku: Hermann / stock.adobe.com

Publikované: 02. 02. 2024

Kategória: Bývanie

Autor: Petra Novotná