Kolagén prospieva vlasom, nechtom aj kĺbom. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Trápia vás bolesti kĺbov, väzív a chrupaviek? Pozorujete, že vaša pokožka už nevyzerá tak mlado ako predtým? A čo nechty – nelámu sa? Všetky tieto problémy môžu byť príčinou nedostatku kolagénu. Tento proteín tvorí viac ako 70% bielkovín v pokožke a zhruba tretinu bielkoviny v celom tele. Označuje sa aj ako skleroproteín a ide o základnú stavebnú hmotu spojivových tkanív.

Prečo je prísun kolagénu dôležitý?

Kolagén je takmer všade. Nachádza sa nielen v tkanivách (napr. v chrupavkách, kostiach, ďasnách, zuboch, cievach, koži) ale aj v očnej rohovke. Kolagén má zásadný vplyv predovšetkým na pohybový aparát. Pokiaľ je ho v tele nedostatok, dôjde k zníženiu ochrany chrupaviek, väzov šliach a kolenného puzdra. Tie sa potom rýchlejšie opotrebovávajú, čo ich sa v praxi prejavuje veľmi bolestivo. Je preto nevyhnutné telu zaistiť dostatočný prísun kolagénu a to predovšetkým okolo v období okolo 40. a 50. roku života. V tomto veku sú už väzy, chrupavky a šľachy pomerne opotrebované. Lekári kolagén odporúčajú aj vrcholovým športovcom a aktívnym jedincom, ktorých pohybový aparát je namáhaný viac ako je bežné. Ďalším dôvodom, prečo svojmu telu dopriať dostatočné množstvo kolagénu, je potlačenie prvých prejavov starnutia (kolagén zlepšuje kvalitu pleti a kože, spomaľuje tvorbu vrások) a zlepšenie kvality vlasov a nechtov.

Aké je odporúčané dávkovanie?

Odporúčané množstvo kolagénu je 1 – 1,5 g na 10 kg telesnej hmotnosti (denná dávka). V prípade začínajúceho štádia bolestivej artrózy je optimálna dávka 0,3 – 0,5 g. Zdrojom kolagénu je želatína a iné potravinové doplnky. Bežne ich zoženiete v lekárni, ale tiež si ich môžete objednať online. Na trhu je široké spektrum prípravkov a ich kvalita sa môže veľmi líšiť. Preto je dôležité vybrať taký produkt, o ktorom je možné dohľadať recenzie a podrobné informácie. Rozumnou voľbou môže byť 100% morský kolagén Collaloc. Viac vám o ňom prezradí táto Collaloc recenzia. Autor recenzie Radek má s kolagénom Collaloc skúsenosti a podelil sa o ne vskutku komplexnou formou.

Publikované: 14. 09. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Ivana Bučková