Akné môže potrápiť aj mužov

Akné sa často spája s obdobím puberty, kolísavou hladinou hormónov a problematickou mastnou pleťou. Ak si myslíte, že sa tieto problémy týkajú len alebo z väčšej časti len žien mýlite sa. Rovnako ako ženy aj muži majú problematickú pleť náchylnú na tvorbu akné.

Nie je koža ako koža

Medzi pokožkou mužov a pokožkou žien pár rozdielov nájdete. Muži majú kožu až o 20% hutnejšiu a hrubšiu vďaka čomu je ich koža odolnejšia voči UV žiareniu a iným nepriaznivým poveternostným vplyvom.

Pokožka mužov obsahuje viac kolagénu a elastínových vlákien. Vďaka tomu majú pleť dlhšie hladšiu, pružnejšiu a bez vrások. Ale nie oveľa. Kým u žien začne produkcia kolagénu a hyalurónu klesať pred 30 rokom života mužov to čaká o cca 5 rokov neskôr (v 35 roku života).

Muži a akné

Akné je kožné ochorenie, ktoré sa nemusí týkať len obdobia dospievania. Myšlienkou, ako sa zbaviť akné sa muži môžu zaoberať aj po 30 alebo 40 roku života. Hlavnú príčinu tu zohráva testosterón, mužský hormón, ktorého vyššia hladina vplýva na mazové žľazy v pokožke. Následne dochádza k zvýšenej tvorbe kožného mazu a páni majú zrazu problém s mastnou pleťou.

Mužská pleť je náchylnejšia na tvorbu akné v akomkoľvek veku. Preto by ste nemali podceňovať správnu starostlivosť o pleť.

Tak ako u žien aj u mužov je základom pravidelné a dôkladné čistenie pleti. Kozmetika určená na boj s akné môže pomôcť aj vám Zaobstarajte si ale kozmetiku určenú pre pánov. Upokojujúci krém na aknóznu pleť vašu pokožku upokojí a zmierni tvorbu akné.

https://www.youtube.com/watch?v=gNSpkDDVPMY

Holenie vašu pleť namáha a je často dôvodom jej podráždenia. Počas holenia neodstraňujete len chĺpky ale aj ochrannú vrstvu pokožky, ktorá je tak citlivejšia a náchylnejšia na infekcie. Nezabúdajte preto ani na používanie kozmetiky po holení. Prípravky po holení by mali mať antibakteriálne a upokojujúce účinky.

Rovnako ako ženy aj muži majú s pleťou problémy. Použitím správneho kozmetického prípravku môžete tieto problémy minimalizovať. Používajte ale prípravky určené pre pánov, ktoré sú vytvorené špeciálne pre mužskú pokožku.

Publikované: 30. 11. 2022

Kategória: Móda a krása

Autor: Ivana Bučková