Hydraulický olej: Aký prínos majú jeho vlastnosti pre vaše vozidlo?

Hydraulický olej je neoddeliteľnou súčasťou mnohých vozidiel, od osobných automobilov až po ťažké nákladné vozidlá. Jeho unikátne vlastnosti hrajú kľúčovú úlohu v správnom fungovaní hydraulických systémov, ktoré sú zodpovedné za pohyb a riadenie rôznych mechanizmov v týchto vozidlách.

Aký prínos majú vlastnosti hydraulického oleja pre vaše vozidlo?

Vysoká odolnosť voči teplotným zmenám

Hydraulické systémy vo vozidlách sú vystavené rozmanitým teplotným podmienkam od extrémnych mrazov až po horúce letné dni. Kvalitný hydraulický olej je navrhnutý tak, aby bol schopný udržiavať chod týchto častí v dobrom stave aj pri extrémnych teplotách.

Antikorózne vlastnosti

Vozidlá sú často vystavené agresívnym vonkajším prostrediam a vlhkosti, čo môže spôsobiť koróziu a opotrebenie hydraulických komponentov. Interiér vozidla a jeho batožinový priestor pred nadmernou vlhkosťou ochránia špeciálne vaničky do kufra auta. Hydraulickému systému zas pomôže špeciálny olej.

Hydraulický olej obsahuje špeciálne aditíva, ktoré chránia kovové povrchy pred koróziou a zabraňujú vzniku hrdze. Táto antikorózna ochrana prispieva k dlhšej životnosti hydraulických systémov a plnohodnotnému chodu motorového vozidla.

Vysoká schopnosť oddeľovania vody

V prípade, že sa do hydraulického systému dostane voda, môže dôjsť k vážnym problémom, vrátane spomínanej korózie a zníženej účinnosti. Unikátna vlastnosť hydraulického oleja oddeľovať vodu od svojej štruktúry zabraňuje vzniku týchto problémov. Voda je zadržiavaná vo forme emulzií, čo zabezpečuje, že hydraulický systém zostáva suchý a plne funkčný.

Závislosť vozidla od správneho fungovania hydraulického systému je veľmi veľká. Hydraulický olej s jeho unikátnymi vlastnosťami zaručuje dosiahnutie optimálnej výkonnosti a spoľahlivosti týchto častí. Chráni systém pred teplotnými zmenami, udržiava jeho konzistentnú viskozitu, chráni pred koróziou a zabezpečuje bezproblémový chod auta.  

Publikované: 27. 01. 2024

Kategória: Auto/moto

Autor: Petra Novotná