Laminátová a drevená dlážka – rozdiely a výhody

Plánujete položiť novú dlážku a nemôžete sa rozhodnúť, akú podlahovú krytinu vybrať? Ak uprednostňujete drevený vzhľad, máte niekoľko možností, ako dosiahnuť požadovaných charakteristík, a to prostredníctvom:
  • dlážky z klasického masívneho dreva
  • kompozitnej laminátovej podlahy
  • potlačené PVC s dreveným motívom
Zatiaľ čo PVC podlahovú krytinu si zákazníci štandardne vyberajú skôr do namáhaných priestor s vyššou vlhkosťou, ako sú predovšetkým kuchyne, u bežných obytných miestností sa najčastejšie rozhodujú medzi drevenou a laminátovou krytinou, ktoré dotvárajú nielen vzhľadový, ale aj pocitový dojem. Ten je možné naviac dosiahnuť i prostredníctvom korkovej podlahy, nedisponuje však klasickou drevenou kresbou (textúrou). Aké sú teda prednosti a nevýhody laminátových a drevených dlážok?

Laminátová podlahová krytina – charakteristiky a výhody

Laminátová podlaha je štandardne riešená buď vo forme bežných parkiet, ktoré je možné zostavovať do plávajúcich či lepených systémov, alebo veľkoformátových dosiek. Vďaka vysokej pevnosti a odolnosti, a tiež optimálnej cene a krokovej nepriezvučnosti sú laminátové podlahy veľmi obľúbenou voľbou s celou škálou dekorov, ktoré je možné aplikovať. Hlavnými výhodami laminátových podlahových krytín sú:
  • vysoká vzhľadová variabilita
  • jednoduchá montáž pomocou zámkových systémov
  • nízke nároky na údržbu
  • vysoká pevnosť a odolnosť voči mechanickému poškodeniu
  • pokročilé funkčné vlastnosti, ako sú nízka horľavosť, obsah alergénov, vzhľadová stabilita
V porovnaní s drevom sa však laminátové podlahy vyznačujú oveľa horším pocitovým charakterom (kvôli povrchovej fólii sú pomerne studené) a citlivosťou voči vlhkosti, ktorá zapríčiňuje nízku rozmerovú stabilitu.

Drevená podlaha v porovnaní s laminátovou

Drevo je tradičným materiálom pre podlahové krytiny preferované nielen pre jeho pocitové a vzhľadové charakteristiky, ale i pre vysokú pevnosť a tepelnú izoláciu. V porovnaní s laminátovou podlahou je však oveľa drahšie a vyžaduje výrazne náročnejšiu údržbu a môže u neho dochádzať ku strate vzhľadových charakteristík (najmä farby). Drevená podlaha je štandardne príjemnejšia z hľadiska teploty povrchu i hmatového vnemu, jej inštalácia je však o niečo náročnejšia a vysoké náklady i časové nároky na údržbu veľa ľudí od jej kúpi odradia.

Publikované: 27. 11. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Nezařazené

Autor: Ivana Bučková