Ranné bolesti hlavy: 8 možných vysvetlení

Bolí vás hlava a márne hľadáte príčinu? Spoločne s kolegami z nákupného webu internetovyporadce.cz sme pre vás prichystali informácie, ktoré sa vám budú hodiť.

Dali ste si neskoro rannú kávu

Kofeín je mierny liek, ktorý stimuluje váš nervový systém. Ak pijete pravidelne kávu a nedáte si ju v obvyklom čase, môže to spôsobiť bolesti hlavy. "Menej kofeínu náhle vedie k rozšíreniu krvných ciev v mozgu. Výsledkom je, že do vášho mozgu preteká viac krvi, čo vyvíja väčší tlak a spôsobuje bolesť hlavy," hovorí doktor Napoli. S väčšou pravdepodobnosťou dostanete kofeínovú bolesť hlavy, ak ste ťažký kávičkář alebo pijete kávu každé ráno. Ak je to tak, postupné zníženie dávky kofeínu je najlepší spôsob, ako sa cítiť lepšie. Ale urobte to pomalým spôsobom. Počas jedného alebo dvoch týždňov postupne uberajte z vašej dávky kofeínu.

Máte vysoký krvný tlak

Tento zdravotný problém je bežnou príčinou bolesti hlavy. Väčšia krvný tlak vyvíja tlak na vašu hlavu, čo sa prejavuje nepríjemnými pocitmi. Mnoho ľudí, ktorí majú vysoký krvný tlak, to nevie, pretože tento stav nemá veľa symptómov. (Okrem bolesti hlavy, ktoré by ste mohli priradiť inému dôvodu.) V prípade, že mávate časté pocity búšenia a bolesti hlavy a to bez zjavnej príčiny, poraďte sa so svojím lekárom. Ak je váš krvný tlak príliš vysoký, odporučí zmeny v životnom štýle, ako je diéta a cvičenie, alebo predpíše lieky na krvný tlak.

Nádorové ochorenie

Ranné bolesti hlavy bývajú dočasným problémom. No existujú prípady, keď tento stav je chronicky. Vtedy môže naznačovať vážnu zdravotnú komplikáciu, akým je nádor na mozgu alebo aneuryzma. Takže sa svojho lekára, ak často trpíte bolesťami hlavy (či už sa to stane ráno alebo v iných časoch počas dňa). Najmä, keď je to viac ako dvakrát týždenne po dobu troch až šiestich mesiacov.

Publikované: 11. 10. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Ivana Bučková