Studené ruky a nohy v zimnom období – čo robiť?

Sú vaše nohy a ruky v tomto zimnom období neustále studené? Nie ste sami. Zimné mesiace so sebou vo všeobecnosti prinášajú nielen kratší deň a melanchóliu, ale aj rôzne iné sezónne zmeny so zvýšením srdcovej frekvencie. Studené ruky a nohy v zimnom období, ktoré pretrvávajú aj po neustálom úsilí o ich zahriatie, sa však môžu bez dozoru zmeniť na rovnako nebezpečný problém.

Studené ruky a nohy v zime sú bežným javom, ktorý sa dá eliminovať výberom teplejších dámskych nohavíc a oblečenia s viacerými vrstvami.

Keď sme vystavení chladnej zime, naše cievy v končatinách sa stiahnu. V chladnom zimnom období sa takto naše telo stará o zdravé prekrvenie našich životne dôležitých orgánov, aby ich udržalo v teple. V tomto procese mení množstvo krvi, ktoré cirkuluje v našich rukách a nohách, čím dochádza k ich chladeniu.

Nízky krvný obeh v nohách a rukách je dôvodom studených rúk a nôh v zime, ku ktorému dochádza v dôsledku sebaobranného mechanizmu nášho tela, ktorý reguluje teplotu jadra nášho tela,

K príčinám studených nôh a rúk však môže patriť aj:

  • zmeny teploty;

  • anémia;

  • fajčenie;

  • vysoká hladina zlého cholesterolu;

  • diabetes;

  • nervové poruchy;

  • nízka hladina hormónov štítnej žľazy a iné.

Ako sa zbaviť problému?

Kvalitné topánky v krutej zime sú základ. Udržať si zdravú váhu je ďalším kľúčom k tomu, aby ste zabránili všetkým chorobám. To isté platí pre liečbu zlého krvného obehu rúk a nôh.

Aj pravidelné kardiovaskulárne cvičenia, ako je rýchla chôdza a jogging, podporujú kardiovaskulárny systém a zlepšujú krvný obeh. Pravidelné cvičenie jogy je napríklad dobré cvičenie pre krvné cievy, pretože sa napumpujú pre dobrý krvný obeh.

Udržiavanie optimálnej úrovne hydratácie pitnou vodou počas zimy môže viesť k zahriatiu studených rúk a nôh. Skúste si upokojiť hrdlo vlažnou vodou, aby ste si udržali telesnú teplotu

Obmedzením fajčenia odstránite sťahovanie ciev a zvýšite lepšie prekrvenie tela. Železo je ďalším hlavným doplnkom potrebným na tvorbu hemoglobínu, červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík do končatín. Jedzte preto potraviny bohaté na železo, ako je červené mäso, šošovica, fazuľa a strukoviny na vyrovnanie hladín kyslíka.

Uvidíte, že aj vďaka týmto radám nemusí byť príjemné teplo v zime len nesplneným snom, ale realitou.

Publikované: 30. 11. 2022

Kategória: Móda a krása

Autor: Ivana Bučková