Pozor na to. Ako správne umývať auto pri mínusových teplotách?

Zima zaťažuje nielen vodičov, pretože sneh, dážď so snehom a mráz sa podpisujú aj na samotných vozidlách. Ak sa k negatívnemu vplyvu pridá aj cestná soľ, môže to spôsobiť ďalšie zaťaženie auta.

Odľahčiť situáciu aj vozidlo a niekedy tiež svoje ruky môžete tým, že sa budete o tento stroj dobre starať. V zime by však mal byť prístup k údržbe vozidla veľmi opatrný, pretože extrémne podmienky nevyspytateľného počasia sa môžu veľmi rýchlo postarať o jeho znehodnotenie.

Pokračujte v čítaní a dozviete sa, ako sa týmto a iným podobným situáciám vyhnúť a zároveň nepodceniť dôležitú ochranu vozidla.

​Starostlivosť o auto: Ako často by sa mala vykonávať?

Odpoveď na túto otázku by si mal dať každý motorista individuálne. Nielen čo sa týka znečistenia, každý z nás má svoje vlastné hranice tolerancie. Vyhovárať sa na krutú zimu však nie je riešenie a je potrebné aj v tomto období minimálne raz auto poriadne vyčistiť.

Ak ste sa teda rozhodli dať si auto umyť aj napriek zimným teplotám, začnite so starostlivým predumytím vozidla. To je potrebné na odstránenie hrubých nečistôt a piesku zo všetkých dôležitých autodielov.

Ak to budete ignorovať, riskujete, že veľkozrnné nečistoty poškodia lak vozidla a zanechajú škrabance na jednotlivých častiach vozidla, ktoré nemusia byť následkom takéhoto postupu schopné plnohodnotnej prevádzky. A to by bolo veľmi nepríjemné – nehovoriac o nemalých nákladoch na opravu.

​Poškodzuje posypová soľ auto?

Napriek tomu, že si dnes na internete môžete veľmi rýchlo a jednoducho kúpiť nové náhradné diely Škoda a poruchu odstrániť, podceňovať vplyv negatívnych podmienok exteriéru sa nevypláca. A platí to aj v prípade posypovej soli.

Odborníci z autoklubov majú na to jasný názor. Posypová soľ pôsobí agresívne najmä vtedy, ak už má lak vozidla škrabance alebo sa na niektorých miestach auta odlupuje. Ak je lak vozidla bezchybný, posypová soľ stroj tak rýchlo nepoškodí. Spravidla prežije neporušený spodok aj bežne používanú posypovú soľ.

To, či posypovú soľ z vozidla odstrániť preto závisí od jeho aktuálneho stavu, ktorý by ste mali dobre poznať.

​Kedy je umývanie auta v zime absolútne tabu?

Ak teploty klesnú pod -10 °C, umývanie auta by ste mali odložiť na neskôr. Dokonca v týchto podmienkach nie je otvorená ani väčšina autoumyvární. A pokiaľ by ste takú predsa len našli, z lásky k vášmu vozidlu by ste sa mali tejto činnosti zdržať.

Najmä lak vozidla a autodiely z gumy a plastu sa pri dlhšom poklese teplôt značne ochladzujú. Ak sa na nich teraz vykoná umývanie, voda tieto časti auta dodatočne zaťaží a vysuší. Vďaka tomu sú tieto časti vozidla porovnateľné s ľudskou pokožkou, ktorá je v zime veľmi suchá a popraskaná, ak sa o ňu nestaráte.

Publikované: 30. 11. 2022

Kategória: Auto/moto

Autor: Ivana Bučková