Môžu ovplyvniť úspech pri štúdiu. Správny výber počítačov pre študentov

Napriek tomu, že stále môžete používať na štúdium klasické poznámkové bloky a pero, s modernou technikou je vzdelávanie oveľa pohodlnejšie a flexibilnejšie. Nielen výučba, ale aj osvojenie si práce s dôležitými výdobytkami doby patrí k základom vzdelaného a inteligentného človeka modernej spoločnosti.

A potvrdzujú to aj štúdie. Podľa prieskumov, dnešný priemerný študent trávi takmer 75 % svojho času zapájaním sa do technológií, takže je dôležité, aby ste sa pri práci na notebooku cítili pohodlne. Dosiahnuť sa to dá prostredníctvom výberu, ktorý zohľadňuje všetky dôležité faktory. Ktoré to sú?

​Veľkosť a hmotnosť

Prenosnosť notebooku je pre štúdium najdôležitejší faktor. Či už sa preto rozhodnete pre menšie alebo väčšie zariadenia, zvážte kompromis vo veľkosti, sile a výkone. Ľahké, malé a jednoduché prenosné počítače by mali fungovať dobre, ak plánujete vykonávať iba základné úlohy, ako je spracovanie textu, no niektorí študenti môžu uprednostňovať aj veľkosť obrazovky a rýchlejší výkon spracovania.

Ak nepracujete v oblasti počítačovej vedy alebo nepožadujete veľkú obrazovku a vysoký výkon pre detailné úlohy, ako sú dizajnérske práce, 11- až 13-palcový notebook do by vám mal stačiť. Dobrou správou je, že tie najlepšie počítače pre študentov si vyberiete aj na internete.

​Cena

Ako u väčšiny elektroniky, aj počítače sa môžu značne líšiť v cene a kvalite. Vo všeobecnosti lacnejšie modely používajú menej výkonný hardvér, ktorý ponúka nižší výkon, zatiaľ čo drahšie modely sa môžu pochváliť rýchlejšími procesormi, zrýchlenými grafickými kartami, väčšími pevnými diskami a väčšou pamäťou RAM.

Vďaka možnosti repasu si však dnes môžete dovoliť kúpiť kvalitné a výkonné počítače v oveľa výhodnejšej cene. Stačí si vybrať ten správny lacný počítač.

​Životnosť batérie

Každý jeden študent by pri výbere počítača na vysokú školu mal zvážiť aj výdrž batérie. Väčšina batérií vydrží niekoľko hodín, závisí od práce a vyťaženia počítača. Zatiaľ čo menšie počítače majú tendenciu ponúkať dlhšiu výdrž batérie a pracovať efektívnejšie, výkonnejšie notebooky spotrebujú viac energie, a preto môžu fungovať menej efektívne a zároveň ponúkajú kratšiu výdrž batérie.

​RAM

Pamäť s náhodným prístupom (RAM) určuje, koľko programov môže počítač spustiť súčasne. Väčšina notebookov a tabletov začína na 4 GB RAM, čo je dostatočné na prehliadanie webu a spracovanie textu. Inovácia na 8 GB vám ale umožní pohodlne spustiť niekoľko programov naraz.

Novo vydané počítačové programy zvyčajne vyžadujú zvýšené využitie pamäte, ale RAM vášho notebooku zostane rovnaká, čo môže časom spôsobiť spomalenie vášho počítača. Takže zatiaľ čo 4 GB RAM môže zvládnuť prácu pri spúšťaní jednoduchých aplikácií, 8 GB predstavuje lepšiu dlhodobú investíciu.

​Procesor

Ako už názov napovedá, procesor spracováva mnohé z hlavných procesov počítača a je jedným z najdôležitejších komponentov zariadenia. Vo všeobecnosti si väčšina používateľov vystačí s procesorom základnej alebo strednej úrovne, ako napríklad Intel Core i3 alebo i5; študenti, ktorí používajú náročnejšie aplikácie, ako je napríklad úprava grafiky alebo videa, však môžu využívať procesory vyššej úrovne.

​Pevný disk a úložisko

Všetky digitálne informácie, ktoré vytvoríte, sú uložené na pevnom disku počítača a môžu sa líšiť veľkosťou a kvalitou. Jednotka SSD (Solid State Drive) neobsahuje žiadne pohyblivé časti a počítače s jednotkami SSD bežia 3 až 4-krát rýchlejšie a sú stabilnejšie ako počítače so štandardnými pevnými diskami. SSD disky často stoja tiež viac, ale zvýšenie rýchlosti a výkonu zvyčajne zaručuje vyššiu cenu.

Ak to váš rozpočet dovoľuje, rozhodnite sa pre SSD. Ak si vyberiete bežný pevný disk, hľadajte najväčší dostupný úložný priestor vo vašej cenovej hladine. Štandardné pevné disky zvyčajne ponúkajú aspoň 128 GB úložného priestoru, hoci niektorí vysokoškolskí študenti môžu uprednostňovať 250 GB alebo viac.

​Operačný systém

Väčšina notebookov beží na systéme Windows alebo Mac OS, pričom oba ponúkajú kompatibilitu a plnú funkčnosť. Vo všeobecnosti počítače so systémom Windows stoja menej a ponúkajú viac prispôsobení, zatiaľ čo počítače Mac sú drahšie a obsahujú proprietárny softvér.

Pre študentov, ktorí potrebujú vykonávať len základné úlohy, ako je e-mail a spracovanie textu, bude fungovať ktorýkoľvek operačný systém. To znamená, že počítače Mac sú často považované za lepšie notebooky pre študentov vysokých škôl, ktorí potrebujú vykonávať špecializované operácie, ako je napríklad úprava videa.

Dobre si všetky tieto parametre pri výbere počítača preverte a až potom kupujte, aby ste si s počítačom uľahčili nielen štúdium, ale aj užili viac zábavy.

Publikované: 30. 11. 2022

Kategória: Tipy

Autor: Ivana Bučková