Krátka história kobercov
Pokiaľ ide o koberce a ich históriu, pred stáročiami ľudia žijúci v kmeňoch vyrábali koberce tak, že plietli burinu a vysoké trávy. Vytvorili tak najstaršie koberce, ktoré boli len primitívnou štruktúrou na udržanie tepla na zemi počas chladnejších dní. Pred viac ako 5000 rokmi kočovné kmene používali kožu zvierat na výrobu antických kobercov. Kočovníci vyrobili koberce pomocou techník ručného tkania s použitím ťavej, ovčej a kozej srsti.
Udržanie tepla
Čo sa týka histórie kobercov, táto história je stará ako ľudská bytosť sama. Je v inštinktoch ľudí hľadať pohodlie a súlad. Ľudské bytosti vždy túžili po útulnej atmosfére. Bez ohľadu na to, či hovoríme o jaskynných ľuďoch alebo o dnešnej populácii, príroda je stále rovnaká. Ľudia žijúci v jaskyniach zistili, že koberce ich prikryjú a v chladnejších dňoch zahrejú pomocou srsti zvierat.
Kedy bol vynájdený koberec?
Jeden z najstarších kobercov, pomenovaný ako pazyrykový koberec, existoval už v roku 500 pred Kristom. Tento koberec sa objavil na Sibíri v roku 1949. Podložka bola navrhnutá so zložitým a pokročilým dizajnom a vlákna boli nádherné a farby žiarivé.
Predpokladá sa, že koberce sa pôvodne vyrábali špeciálne na slávnosti a oslavy a až potom sa začali používať ako podlahové krytiny, predovšetkým kočovnými kmeňmi, ktoré chceli vo svojich stanoch izoláciu od holej zeme, ale nechceli používať vzácne zvieracie kože.
Tkanie kobercov ako priemysel pravdepodobne začalo v Perzii a rýchlo sa rozšírilo po Ázii a teraz existuje veľa krajín s dlhou históriou výroby kobercov od Turecka, Afganistanu a Arménska po Indiu, Pakistan a Čínu, pričom každá má svoj vlastný štýl a metódy.
Je zaujímavé, že Európa veľmi pomaly prijímala koberce ako podlahové krytiny a až do roku 1700 sa termín koberec vzťahoval na akúkoľvek veľkú ťažkú látkovú krytinu na steny, stoly alebo podlahy. Keď sa v roku 1700 otvorili obchodné cesty medzi západnou Európou a Perziou, koberce sa stali na západe populárnejším.
Dnes je najväčším výrobcom ručne tkaných kobercov na svete Irán, moderná Perzia aj vďaka Arabskej noci a Aladinovi. Produkuje 75 % celkovej svetovej produkcie a predstavuje 30 % svetových exportných trhov. Je to tiež miesto, kde bol vyrobený najväčší ručne vyrobený koberec na svete s rozlohou 5 625 m2. V 60. a 70. rokoch 20. Storočia vyvrcholila éra huňatých kobercov. Dnes poznáme rôzne druhy kobercov, ako sú metrové koberce, behúne či rohože.
Celková evolúcia kobercov od tradičných kobercov po súčasné moderné koberce prináša zaujímavý príbeh rozprávajúci o trvalom dedičstve, ktoré sa uchováva od vekov.
Publikované: 19. 07. 2022
Kategória: Bývanie