Tipy, vďaka ktorým bude vaše auto pripravené na príchod jari najlepšie

Ak sa chcete zo svojho vozidla tešiť dlhú dobu, správna a pravidelná starostlivosť je mimoriadne dôležitá. Zima totiž vozidlo veľmi zaťažuje. Posypová soľ ničí lak a v interiéri vozidla sa hromadí vlhkosť, ktorá podporuje tvorbu plesní a ovplyvňuje zabudovanú techniku.

Ak sa však o svoje auto budete starať a dodržiavať určité zásady, môžete svoje vozidlo pred dlhodobým poškodením ochrániť bez námahy. Ukážeme vám, ktorých krokov sa to týka.

​Umývanie auta

Skôr ako začnete s detailmi, začnite na jar so starostlivosťou o auto dôkladným umytím auta. Ak je vaše vozidlo znečistené len jemne, postačí vám vedro s vodou a špongia. Ak však bolo vaše auto v zime namáhané viac, oplatí sa ho najskôr predumyť vysokotlakovým čističom. Tým odstránite hrubé nečistoty. Potom môžete začať s dôkladným čistením.

​Prečo je dôkladné čistenie súčasťou starostlivosti o auto na jar?

V zime sa posypová soľ používa najmä na boj so snehom a ľadom. Čo však pomáha v cestnej premávke, môže poškodiť vozidlá. Cestná soľ napáda nielen lak auta, ale aj ráfiky, tesnenia a spodok karosérie . Aby soľ neviedla k zbytočnej korózii, mali by ste vždy vykonať čistenie. Vaše vozidlo sa vám za túto časť starostlivosti o auto na jar poďakuje dlhšou životnosťou.

​Prekontrolujte softvér v riadiacej jednotke

Dôležitou časťou každého auta je aj jeho softvér v riadiacej jednotke. Je to menší počítač vozidla, s obrovskými funkciami a významom. Každé poškodenie auta dnes odhalíte práve vďaka softvéru.

Aj tento systém sa ale môže občas pokaziť, preto sa oplatí pred dlhými jarnými výletmi nechať prekontrolovať a potom kvalitne opraviť softvér v riadiacej jednotke motora.

Nezabudnite na osvetlenie

Ak máte kompletný chiptuning za sebou, teraz je čas skontrolovať svetlá na vašom aute. Ak chcete skontrolovať bočné, diaľkové a hmlové svetlá, mali by ste to urobiť za súmraku. To je najlepší spôsob, ako zistiť, či niekde lampa nezlyhala. Brzdové a cúvacie svetlá vidíte aj keď svieti slnko.

Preverte motorový priestor

Ak ste otvorili kapotu, aby ste skontrolovali hladinu kvapaliny, môžete sa bližšie pozrieť do motorového priestoru. Aj tu sa často nachádzajú usadeniny – väčšinou z lístia, ktoré sa na jeseň dostalo do motorového priestoru. Odstráňte ho.

Jarná starostlivosť o auto zahŕňa aj kontrolu všetkých hadíc. Ak stratíte olej alebo kvapalinu do ostrekovačov, mali by ste túto skutočnosť okamžite napraviť.

Myslite na bezpečnosť

Na dokončenie jarnej starostlivosti o auto by ste sa mali postarať o svoju bezpečnosť. To znamená, že napríklad skontrolujete, či je ešte lekárnička v kufri použiteľná. Ak nie, vymeňte ju. Skontrolujte tiež, či je po ruke dostatok reflexných viest a či je na svojom mieste výstražný trojuholník. V prípade núdze je mimoriadne dôležité, aby ste vedeli, čo sa kde nachádza a ako to použiť.

Publikované: 30. 01. 2022

Kategória: Auto/moto

Autor: Ivana Bučková