Pneumatiky, ktoré pomáhajú silným strojom na stavbe vykonávať ťažkú prácu

Vykonávanie náročných úloh na stavbe by nebolo bez nákladných áut a iných ťažkých strojov možné. S pomocou týchto zariadení je vykonávanie akýchkoľvek náročných prác efektívnejšie, lacnejšie a bez úrazov a porúch. Avšak, aj silné stroje potrebujú na svoj chod okrem motora kvalitné pneumatiky. Ak sú stavebné pneumatiky v dobrom prevádzkovom stave a sú vhodné na danú prácu, môžete zabrániť nákladným zdržaniam na stavenisku.

Ktoré kritériá sú ale pri výbere stavebných pneumatík dôležité?

Základné vlastnosti stavebných pneumatík

Terénne pneumatiky pre ťažké vybavenie sa dodávajú v niekoľkých rôznych typoch. Znamená to, že typ pneumatiky, ktorú potrebujete, bude závisieť od typu zariadenia, ktoré používate, a od aplikácie vozidla a terénu, v ktorom sa používa.

Môžu to byť pneumatiky na stroje určené pre bežné zemné práce, kĺbové sklápače, žeriavy alebo nakladače. Väčšinou majú kvalitné pneumatiky 10-16,5 lepšiu ochranu bočnice kvôli typickému terénu, v ktorom pracujú. Rovnako by mala zniesť dobrá stavebná pneumatika väčší tlak a uniesť veľkú hmotnosť.

Správny profil pneumatiky

Keď sa rozhodnete, ktorý typ pneumatiky potrebujete, je čas sa informovať, ktorý dezén zvoliť. Najväčším faktorom pri určovaní typu behúňa, ktorý sa má použiť, je pracovisko alebo typický terén, v ktorom vaše zariadenie najčastejšie pracuje.

Na bežné aplikácie nakladača postačia bežnejšie druhy, pevné pneumatiky 12-16,5 majú o 30 % vyšší dezén. V porovnaní s predchodcom majú tieto pneumatiky aj vyššiu životnosť, pätku Impact Guard a ochrannú vrstvu medzi jednotlivými blokmi dezénu.

Takáto pneumatika vám a vozidlu poskytne maximálnu trakciu a čistiacu schopnosť v piesku a mäkkých podmienkach. Pneumatika sa dobre používa aj vo všeobecných nakladacích aplikáciách, ktoré vyžadujú väčšiu odolnosť proti poškriabaniu a nárazom, napríklad na skalnatých pozemkoch. Pneumatiky majú tvrdšiu a odolnejšiu gumu, ponúkajú hlboký dezén a dlhšiu životnosť behúňa.

Frekvencia použitia a dĺžka služby

Ďalšou dôležitou úvahou pri výbere stavebných pneumatík je, ako často zariadenie používate a aký je rozsah vykonávanej práce. Ak zariadenie nepoužívate často, na krátky čas vám dobre poslúžia základné modely. Ak ste však komerčný operátor, ktorý zariadenie používa každý deň dlhší čas, mali by ste zvážiť, ktoré pneumatiky budú lepšie na dlhú trať.

Dobre si to všetko zvážte, zodpovedajte dôležité otázky a s tými náročnejšími sa obráťte na CEMAT.SK

Publikované: 31. 05. 2023

Kategória: Auto/moto

Autor: Ivana Bučková