Viete, že vám môže bižutéria pomôcť k zaujímavým kúskom na oživenie outfitu?

Investícia do šperkov bola vždy rozumnou činnosťou. Avšak v dnešnej dobe má čoraz menej osôb z nás peniaze na to, aby sme si mohli kúpiť drahý šperk, či už na výnimočnú udalosť alebo napríklad na veľmi časté nosenie. Našťastie sú dávno preč doby, keď bižutéria stála za málo. Moderná bižutéria je kvalitná, vydrží pri správnej starostlivosti veľa použití a navyše si z obrovského množstva typov, štýlov i farieb určite vyberie aj ten najnáročnejší zákazník.

Bižutéria, z ktorej sa vám podlomia kolená

Pokiaľ sa napr. chystáte na svadbu svojej sestry, určite budete chcieť vyzerať dokonale. Rozhodnite sa pre farbu šiat a k nim zlaďte aj farbu náhrdelníka, náušníc, príp. náramku alebo prsteňa. Namiesto pracného zháňania šperkov so vzácnymi kameňmi vo farbe vašich šiat si môžete hravo vybrať bižutériu. Tu si prídete na svoje, či už hľadáte náhrdelník honosne zdobený, alebo naopak jednoduchý, striedmy, či vás láka retiazka len s drobným príveskom.

Údržba a opatrnosť

Čo sa týka údržby, je potrebné myslieť na to, aby bižutéria neprišla do kontaktu s parfumami, kozmetikou, nebola vystavená čistiacim prostriedkom, napr. pri umývaní riadu, podlahy a podobne. Tiež jej uchovanie mimo nosenia by malo mať svoje pravidlá. Odložiť by ste ju mali pri prezliekaní sa, pred kúpaním sa, pred spaním... Bižutériu, ktorú práve nenosíte, by ste mali rovnako ako ostatné šperky uchovávať v šperkovnici, kde na ňu nemôže prach, slnko a UV žiarenie. Nesnažte sa bižutériu čistiť tak, ako napríklad striebro. To je pomerne odolné a môžete na internete nájsť veľa rád, ako podomácky tento kov vyčistiť. U bižutérie sa toho zdržte, mohli by ste ju nenávratne poškodiť. Opatrnosť je na mieste aj pri manipulácii s modelmi, ktoré sú tzv. duté. Tu je náchylnosť na pokrivenie sa alebo iné deformovanie tvaru, ako je to aj pri dutých šperkoch z drahých kovov.

Publikované: 14. 12. 2022

Kategória: Móda a krása

Autor: Ivana Bučková