Nájdite si čas na čítanie a zabudnete na všetko trápenie

Čítanie nás určitým spôsobom formuje a vychováva. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, koľko pozitívnych účinkov má čítanie kníh na mozog a celkové zdravie. V niektorých prípadoch vám dokonca môže tento koníček predĺžiť život.

Poďte sa spolu s nami a ďalšími výhodami čítania o tom presvedčiť.

​Aké zdravé je čítanie naozaj?

Napriek vymoženostiam zábavy modernej doby je čítanie kníh stále u mnohých ľudí veľmi žiadané a bežné. Podľa prieskumu číta knihu raz za týždeň asi 40 percent ľudí na celom svete. Prečo je čítanie vôbec dôležité?

Úzko súvisí so vzdelávaním, pretože práve študenti si obsah pamätajú oveľa lepšie, ak je v tlačenej forme ako keby bol v počítači, na tablete alebo mobile. A v podstate je úplne jedno, o aký druh diela ide, pretože aj z kvalitnej kresťanskej literatúry sa môžete veľmi veľa naučiť.

​Čítanie zmierňuje stres a podporuje relaxáciu

Podľa štúdie na Univerzite v Sussexe môže čítanie znížiť aktuálnu úroveň stresu až o 68 percent. Aby to vedci overili, vykonali s účastníkmi testy, ktoré ich vystavili stresu a merateľne zvýšili ich srdcovú frekvenciu. Potom boli požiadaní, aby sedeli a šesť minút čítali.

Ukázalo sa, že srdce sa aj v tomto krátkom čase čítaním upokojilo a očividne sa znížilo napätie. Tak sa o tom s obľúbenou Bibliou alebo iným literárnym žánrom presvedčte. Určite to zaberie!

​Čítanie vám môže predĺžiť život

Výsledky americkej štúdie 3 635 účastníkov počas 12 rokov uvádzajú ešte silnejší argument. Zistili, že vášniví čitatelia kníh žili v priemere o 23 mesiacov dlhšie ako ľudia, ktorí knihy nečítali vôbec. A to by mohla byť aj vaša odpoveď na otázku, prečo má zmysel viac čítať.

Ako vidíte, čítanie je z viacerých dôvodov zdravé, no robí vás aj inteligentnými. V prvom rade prispieva k pozitívnemu vývoju detí. Zlepšuje slovnú zásobu, pravopis, verbálne schopnosti a všeobecné vedomosti. Prax vás o týchto tvrdeniach ale presvedčí najlepšie.

Publikované: 30. 01. 2022

Kategória: Lifestyle

Autor: Ivana Bučková