Pripravení na leto? Ochrana pokožky, tela a vlasov, ktorá trvá len niekoľko minút!

Leto je často obdobím joggingu v parku, vyhrievania sa na prímorskom slnku alebo účasti na rodinných víkendových akciách. Všetky tieto činnosti sú zábavné, ale môžu ovplyvniť zdravie Vašej pokožky, úroveň hydratácie organizmu i kvalitu vlasov. Starou známou vecou je, že kľúčom k zdravej pokožke, vlasom i dobrej kondícii je hydratácia. Máme preto pre Vás 3 rýchle tipy, vďaka ktorým budete po celé leto svieži a pritom si užívať slnko do sýtosti.

Opaľovací krém aplikujte 30 minút pred odchodom

Väčšinu poškodení, ktoré môžete vidieť počas leta na pokožke, spôsobuje slnko. Ochrana pokožky pred poškodením UVA / UVB žiarením je jednoduchá. Stačí použiť opaľovací krém ešte pred odchodom von. Na trhu jestvuje množstvo fantastických možností, ktoré vyhovujú všetkým typom pokožky. Môžete si zadovážiť spreje, krémy aj balzamy na pery, ktoré Vám poskytnú ochranu pred slnečným žiarením. Pri nákupe vždy hľadajte produkty, ktoré Vám ponúknu širokospektrálnu ochranu. To značí, že s nimi získate ochranu pred UVA (ultrafialové žiarenie, ktoré nie vždy cítite alebo vidíte) a UVB žiarením (ultražiarenie, ktoré okamžite cítite). Použitie širokospektrálneho opaľovacieho krému (s hodnotou SPF 15 alebo vyššou) 30 minút pred odchodom poskytne opaľovaciemu krému dostatok času, aby sa vstrebal do pokožky a poskytol jej maximálny úžitok a predchádzal poraneniam pokožky. Nezabudnite však ochranné prostriedky nanášať na pokožku aj počas pobytu na slnku.

Kľúčom k úspechu je hydratácia

Udržiavať organizmus v lete hydratovaný je jedným z predpokladov zdravého vzhľadu Vašej pokožky. Priemerný človek potrebuje asi 8 až 12 pohárov vody denne, čo je asi dva až tri litre tekutín. Každý človek potrebuje pre správne fungovanie organizmu vodu, či už ju prijíma vo forme ovocia alebo pohára džúsu. Aby u Vás nedošlo k dehydratácii počas letných aktivít, nezabudnite si pred odchodom z domu naplniť fľašu vodou. Ľudské telo má mechanizmus, ktorý vyvoláva smäd, takže počas pohybu telo vie, kedy Vás má primäť napiť sa. Ak však leňošíte v parku, vyrazíte na pláž, chodíte celé hodiny po meste alebo sa zaberiete do nejakej aktivity, jednoducho tieto signály prehliadnete, a to môže viesť k dehydratácii. Ak neustále budete mať so sebou balenú vodu, bude ľahšie si na pitie spomenúť. Pamätajte si, že jediným rozdielom medzi hrozienkami a hroznom je hydratácia, ktorú zabezpečí dostatok tekutín.

Vlasy udržiavajte hydratované a zakryté

Veľké letné klobúky a čapice poskytujú dostatočný tieň nielen Vašej tvári, ale aj celej pokožke hlavy. Nosenie klobúka, ktorý zakrýva celú pokožku hlavy, pomáha znížiť účinky UV žiarenia, ktoré stále pôsobí na Vaše vlasy a vysúša ich. Toto silné UV žiarenie v kombinácii s teplom a suchosťou môžu poškodiť vlasové folikuly a vysúšať pokožku hlavy. Vlhkosť na pokožke hlavy môžete udržiavať pomocou oleja alebo balzamu, ktorý pokožke poskytne dostatočnú starostlivosť. Ak si vlasy zľahka namočíte, pridáte kondicionér a potom si nasadíte klobúk, vlasy zostanú vlhké a hydratované. Počas leta sa radšej vyhnite neustálemu žehleniu, natáčaniu a zbytočnému kefovaniu vlasov, pretože všetky tieto činnosti tiež môžu poškodiť vlasové folikuly a Vaše vlasy potom budú mať krepový a matným efekt. Pamätajte si, že ak chcete mať v lete zdravé vlasy, mali by ste si zakryť hlavu, udržiavať pokožku na hlave hydratovanú a vyživovanú a vyhnúť sa poničeniu vlasových folikulov. Počas leta sú dni dlhšie a prinášajú viac príležitostí k dobrodružstvám a zábave, pred odchodom do prírody si však vždy zaistite dostatočnú ochranu pokožky aj vlasov.

Publikované: 12. 07. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Ivana Bučková