Radíme: Kedy si vybrať servis, a čo zvládnete bez pomoci profesionálov

Starostlivosť o vozidlo je zárukou jeho dlhej služby, ktorá nie je zatienená poruchami. Pravidelná údržba a včasné opravy takisto znižujú riziko porúch spojených so všeobecným opotrebovaním vozidla. Aj preto je dôležité pravidelne obsluhovať vozidlo a zabrániť tak riziku vážnych porúch.

Kedy a ako to zvládnete bez pomoci odborníkov

Asi každý jeden človek, ktorý sa rozhodne si kúpiť motorové vozidlo do osobného vlastníctva a využívania, by mal poznať a ovládať základné pravidlá obsluhy tohto stroja a v prípade malej poruchy si možno poradiť aj sám. Samozrejme, že inak tomu bude už pri vážnejších a väčších poruchách, ktoré sa týkajú jednotlivých dielov vozidla, jeho karosérie a podvozku. Pri iných strojoch vám s výmenou a kúpou elektromotorov poradia v špecializovaných predajniach a strediskách. Pri automobiloch je to veľmi podobné, no musíte si dávať pozor na kvalitu poskytovaných služieb, ako dnes nakoniec všade.

Sledujte aj bežné správanie vozidla

Ak sa rozhodnete pre využitie vlastných síl, nezabudnite na všetky detaily. Hlavné práce na údržbe a opravách vozidla sa vykonávajú v zastúpeniach najlepších servisov. Avšak v období medzi plánovanou údržbou sa odporúča sledovať aj bežné „správanie“ vozidla a vykonať určité preventívne opatrenia. Aby sa zabránilo vážnym poruchám, pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách a úroveň technických kvapalín v jednotkách vozidla. V prípade potreby doplňte kvapalinu na požadovanú úroveň.

Ak sa rozhodnete pre servis, nech je certifikovaný

Mnohé autá sú vybavené alarmovými snímačmi, ktoré varujú pred neprijateľným poklesom hladiny kvapaliny alebo jej spotreby. Podrobné a v prvom rade odborné odporúčania týkajúce sa DPF filtra, vám poskytne autorizovaný servis, ktorého prístroje na opravu jednotlivých dielov, ako aj postup samotnej opravy je v tom najlepšom prípade certifikovaný. V rámci dlhodobo zachovávaných dobrých funkcií vozidla ale dbajte na:
  • kvalitné náhradné diely a príslušenstvo schválené výrobcom;
  • okamžite odstránenie aj drobnej chyby;
  • výmenu opotrebovaných a poškodených častí a zostáv za nové;
  • vykonávanie údržby v oficiálnych zastúpeniach servisov.
Venujte pozornosť akýmkoľvek zmenám v správaní vášho vozidla, ako aj v zvukoch jednotiek, ktoré v ňom pracujú. Kto, ak nie vy, najlepšie pozná vaše auto! Len včasné opravy alebo údržba pomôžu predísť vážnym poruchám, ktoré by inak mohli byť dôvodom na privolanie odťahovej služby. V servise je to nákladnejšie, ale máte istotu, že je všetko tak, ako má byť.

Publikované: 15. 06. 2018

Kategória: Tipy

Autor: Ivana Bučková