Akné, vačky pod očami či problémová pleť? Káva to vyrieši

Kofeín a antioxidanty sú už v dnešnej dobe bežnou súčasťou kozmetiky. Jedná sa však o látky, ktoré sú bežne prítomné aj v káve. Preto je pomerne jednoduché pripraviť si doma kávovú pleťovú kozmetiku, ktorá vám ušetrí nielen peniaze, ale aj námahu pri výbere. Viete, aké má kávová usadenina pozitívne účinky na našu pokožku?

Kávové antioxidanty

Antioxidanty si obvykle spájame s ovocím a zeleninou, ktoré majú byť bežnou súčasťou nášho jedálnička. Antioxidanty bránia v tvorbe voľných radikálov a tiež ničia už vytvorené radikály. Okrem toho pomáhajú pleti odolávať deštruktívnym účinkom tepla, znečistenia ovzdušia či rôznych typov žiarenia. Káva obsahuje antioxidanty z rodiny flavonoidov, ktoré sa z nej uvoľňujú počas varenia. Antioxidanty obsahuje v hojnom množstva aj káva bez kofeínu.

Káva a vačky pod očami

Pri lokálnej aplikácii kofeínových prípravkov v oblastiach pod očami dochádza v týchto miestach k zníženiu prietoku krvi, čím sa redukuje opuch. Jedná sa však len o dočasné riešenie, takže je vhodnejšie nájsť príčinu opuchu a zbaviť sa radšej tej. Efekt dosiahnete aj v prípade, že na pleť aplikujete vlastnú pleťovú masku s použitej namletej kávy. Nesmie sa však jednať o kávu bez kofeínu, pretože práve ten je nositeľom účinkov na tok krvi.

Vyhladzovanie pleti s kávou

Domáca pleťová maska z pomletej použitej kávy nie je tak obľúbená len kvôli kofeínu a antioxidantom. Pomletá káva má tiež významné abrazívne vlastnosti. Kávová usadenina je jemná a zároveň nedráždi pleť. Tvár však nie je jediným miestom použitia – masku môžete využiť na celom tele. Opäť sa jedná o využitie, na ktoré sa hodí aj pomletá bezkofeínová káva. Výsledná maska je lacná, zdravotne nezávadná a vhodná aj pre vegánov.

Vedeli ste, že...

... kávový peeling pomáha aj pri boji proti celulitíde?

Upokojenie podráždenej pokožky kávou

Antioxidanty nie sú vhodné len ako prevencia či odstraňovače voľných radikálov. Kávové antioxidanty dokážu upokojiť aj zapálené oblasti kože alebo začervenanú pokožku. Káva môže pomôcť pri rôznych dermatologických problémoch akými sú ekzémy, ranky po akné a ďalšie.

Káva ako ranný životabudič nepatrí len do šálky. Prebúdza totiž život aj v našej pokožke a pomáha pri riešení rôznych dermatologických ťažkostí. Aplikovať ju môžete buď vo forme domácej pleťovej masky alebo ako súčasť bežne dostupnej kozmetiky. Hlavnými účinnými látkami sú kofeín a antioxidanty. Kávová usadenina má tiež abrazívne vlastnosti, takže pomáha aj pri problémovej pleti.

Publikované: 07. 08. 2021

Kategória: Móda a krása

Autor: Ivana Bučková