Ako si vybrať dobrý ojazdený automobil?

Aj keď Slovensko patrí k automobilovým veľmociam, viaceré slovenské rodiny si aj napriek tomu nemôžu dovoliť kúpu nových automobilov. Od roku 2008, kedy sa naplno prejavila hospodárska kríza, začali ceny automobilov klesať, stávajú sa prístupnejšie. Ak vás ale kúpa nového automobilu príliš neláka a ostávate verní skôr ojazdeným automobilom, ako si vybrať dobrý ojazdený automobil?

Výber vhodného predajcu

Na Slovensku máme viacero autobazárov, ktoré predávajú ojazdené automobily. Viaceré autobazáry si ale pokazili povesť tým, že zatajujú skutočný stav automobilov. Ak chcete kúpiť dobré ojazdené auto, odporúčame vám popýtať sa známych na referencie. Aj ojazdené auto niečo stojí a nikto nechce kúpiť auto, ktoré má poškodené súčiastky. Autobazázov je veľa a treba vyberať len na základe odporúčaní známych. Ak ale nemáte nikoho, kto kupoval ojazdené auto v autobazároch, pozrite si referencie na internete. Ak si plánujete kúpiť ojazdené auto, dávajte pozor najmä na to, aby ojazdené auto malo funkčnú závitovkovú prevodovku, dobrý brzdový systém a funkčný motor.

Zoberte si so sebou automechanika

Ak si chcete kúpiť dobré ojazdené auto, zoberte si so sebou do autobazáru, alebo k súkromníkovi, ktorý predáva svoj automobil, skúseného automechanika, ktorý vám povie, či je v automobil v dobrom stave. Zatajovanie informácii o stave vozidla už nie je raritou a preto je dobré, keď budete vedieť už pri obhliadke, či sa do auta oplatí investovať. Odporúčame umožniť automechanikovi pozrieť sa pod kapotu, a to nezávisle od toho, či si kupujete osobný automobil, alebo nákladné vozidlo. Dôležité je vedieť, či je napríklad prevodovka v aute plne funkčná, a to nezávisle od toho, či sa vo vozidle nachádza planétová prevodovka, závitovková, či mechanická prevodovka. Ak si chcete vybrať naozaj dobrý ojazdený automobil, nikdy auto nekupujte bez obhliadky. Ak sa vám to podarí dohodnúť, vezmite si na obhliadku aj automechanika, ktorý vám pomôže odhaliť prípadné nedokonalosti, o ktorých sa predajca nezmienil a ktoré by pre vás znamenali nemalé investície do budúcnosti.

Publikované: 31. 03. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Tipy

Autor: Ivana Bučková