Už ste niekedy nocovali na fare?

Fary bývali vždy nedostupnými baštami katolíckej cirkvi. Bývali v nich kňazi, ktorí slúžili cirkvi, držali celibát, a tak bolo pre obyčajného smrteľníka prakticky nemožné dostať sa dovnútra. Bývali opradené rúškom tajomstva a hmlovým oparom nadprirodzeného a najrôznejších povier. V dobách, kedy kňazov ubúdalo a svoje domovy postupne opúšťali, boli fary ponechané napospas svojmu osudu. Jednu z nich zachránil Martin Roubal, zrekonštruoval ju a otvoril verejnosti. FARRA v krkonošskom Čiernom Dole ponúka apartmány, ktoré nemajú široko ďaleko obdobu. Kombinujú starobylý sloh klasicizmu s art deco a modernými prvkami novodobej architektúry, ako je minimalizmus. Apartmány FARRA prestavujú vrchol architektonickej symbiózy, ktorá sa zapíše do učebníc.

Interesantné apartmány

Z objektu bývalej kostolnej fary sa vďaka umeniu Martina Roubala stalo prestížne a lukratívne ubytovanie, ktoré dáva vkusným spôsobom pocit výnimočnosti. Vo vnútri objektu je päť štýlových apartmánov. Každý z nich prirodzeným spôsobom využíva potenciál prírodných živlov, čo sa týka surovín výstavby, aj vybavenia a výzdoby. Ako stavebný materiál bol použitý kameň, drevo a sklo, čo je samo o sebe zárukou zaujímavej koláže dizajnov. Odborník zíza, laik žasne. Interiéry rešpektujú tunajší kolorit a pôvodný pôdorys, aby múdro splnili nároky na moderné prvky, presvetlenosť, priestrannosť a vzdušnosť. Harmónia a zároveň kontrast použitých materiálov vytvára genius loci celého objektu. V jednoduchosti je krása, to tu platí doslova. Interiér zdobí precíznosť sklárskych majstrov a v recepcii nájdete ako inventár 250 rokov starý dub. Všetky apartmány sú účelne zariadené a ponúkajú neobyčajné výhľady na okolité panorámy.

Drevostavba na kľúč

V objekte je k dispozícii päťmetrový bazén s protiprúdom, terasa s grilom a sauna. Centrálnou miestnosťou je spoločenská hala s veľkým krbom, vinotékou s možnosťou posedenia pri káve alebo pri niečom ostrejšom. Jednotlivé apartmány nesú názov štyroch ročných období, v ktorých duchu sú zariadené. Dizajnérom a realizátorom tejto štýlovej nádhery je Martin Roubal, ktorý v Krkonošiach prevádzkuje ďalších šesť ubytovacích objektov v duchu starodávnych a zároveň supermoderných dreveníc. Spoločnosť Kompletní stavby Roubal, s r.o. je popredným dodávateľom klasických drevostavieb pre oblasť Krkonôš, avšak svoje služby ponúka pre celú Českú republiku. Ich hlavnou špecializáciou je realizácia stavieb - dreveníc, polodreveníc, zrubových stavieb, zrubových domov, drevostavieb a hrazdených stavieb v klasickom retro štýle. Samozrejmosťou je možnosť dodávky stavby na kľúč, vrátane dobového krkonošského nábytku.

Publikované: 24. 10. 2020 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Cestovanie

Autor: Ivana Bučková