3 pravidlá, ktorá vám pomôžu pri zariaďovaní interiéru

Existuje nepreberné množstvo farebných odtieňov a je naozaj zložité si spomedzi všetkých vybrať také, ktoré budú dokonale ladiť. Tieto tri jednoduché pravidlá vám pomôžu dosiahnuť harmóniu farieb vo vašej domácnosti.

1) Pravidlo 60-30-10

Veľmi užitočná a praktická pomôcka. Najskôr si vyberte jednu farbu, ktorá bude v miestnosti dominantná – zvyčajne sa jedná o neutrálny či tlmený odtieň, ktorý bude zaberať cca 60 % miestnosti (steny, tapety). Sekundárna farba býva zväčša odvážnejšia a týka sa asi 30 % priestoru (koberec, vankúše, kreslá). Zvyšných 10 % by malo patriť interiérovým doplnkom v kontrastných farbách.

2) Teplé verzus studené farby

Farby ovplyvňujú energiu priestoru a nie všetky sú tak univerzálne, ako napríklad biela. Teplé farby (červená, žltá alebo oranžová) vnášajú do miestnosti povzbudzujúci a pozitívny pocit, preto sa skvele hodia do kuchyne či jedálne – skrátka do miestností, v ktorých prebieha kreatívny proces a aktívny kontakt s ľuďmi. Studené farby (modrá, sivá, rôzne odtiene zelenej) náladu naopak upokojujú, preto sa využívajú predovšetkým v spálni (farba pre závesy a iné doplnky).

3) Farebné koliesko

Ak ste pri určovaní interiérových farieb nerozhodní, môžete si pomôcť takzvaným farebným kolieskom (vygooglite si daný výraz na internete). Použite napríklad dva odtiene, ktoré sa na farebnom koliesku nachádzajú oproti sebe. Získate kombinácie ako žltá a fialová, červena a zelená či modrá a oranžová. Tieto kombinácie sú pomerne výrazné a hodia sa skôr ako doplnok farebne neutrálneho zvyšku. Ďalšou možnosťou je zvoliť si jednu centrálnu farbu a ďalšie dve po jej stranách. Môžete tak dostať kombináciu napríklad červenej, oranžovej a žltej, s ktorou budete ďalej pracovať podľa princípu 60-30-10. Elegantný vzhľad docielite „namiešaním“ bielej, sivej a čiernej, vizuálnu rozmanitosť však zabezpečia aj rôzne odtiene tej istej farby.

Publikované: 30. 06. 2020 / Aktualizované: 25. 06. 2023

Kategória: Bývanie

Autor: Ivana Bučková