4 skvelé tipy pre útulný detskú izbu

Čakáte svoje prvé bábätko? Prezradíme vám, čo všetko je dôležité pri zariaďovaní prvej detskej izby. Chvíle čakania na príchod nového člena rodiny patrí k tomu najkrajšiemu, čo nás v živote stretne. Aby však radosť a nadšenie nevystriedal zbytočný stres či smútok, treba sa na túto udalosť poriadne pripraviť. Zariaďovať detskú izbu bez premysleného plánu či finančné rezervy totiž dokáže poriadne skomplikovať situáciu, nehovoriac o spontánnych nákupoch, ktorým budúce mamičky zvyknú podľahnúť, hoci je už vopred jasné, že ich už v skorej budúcnosti ľutujú. ako predísť najčastejším chybám pri tvorení prvej detskej izby pre bábätko, poradie interiérová architektka Lucia ortuťová.

1. Najdôležitejšie je postieľka

Podľa odporúčaní L. ortuťové, do prvej detskej izby treba ako prvé zakúpiť postieľku a kvalitné matrace. Ak sa rozhodnete pre kolísku, treba ju vnímať predovšetkým ako krásny doplnok, ktorý vášmu dieťatku vydrží iba niekoľko mesiacov. V tom prípade je vhodné vyberať kolísky, ktoré sa dajú zmeniť na postieľku. Tú bábätko využije na dlhšie obdobie, približne do tretieho roku života. Pri postieľkach iste oceníte posúvateľné dno, ktoré vám umožní nastaviť si výšku podľa aktuálnych aktivít - vyššia poloha je vhodná pri najmenšom dieťaťu, aby ste nemuseli príliš nakláňať, nižšia zase ochráni vaše sadajúce a stojace dieťa od pádov. Ďalším, skutočne vhodným doplnkom, je prebaľovací pult a detská ohrádka, ktorá dokáže behom prvých mesiacoch uľahčiť fungovanie každej domácnosti. Mamička má istotu, že dieťa je presne tam, kde ho položila a zároveň sa netlačí v obmedzenom priestore postieľky. Ak to váš rozpočet umožňuje, môžete do detskej izby zakúpiť i skrinku, komodu na odkladanie detských vecí a hračiek, zatemňovanie závesy a pohodlné kreslo pre rodiča, ktorý bude v izbičke najmenšieho člena rodiny pravidelne kŕmiť a strážiť mu spánok. "Na začiatku stačí dobre pripravený projekt a koncept, ktorý budete vedieť variovať aj do budúcnosti, kedy bude dieťa rásť. Aj keď sa možno pásu s finančnými prostriedkami na úplné zariadenie izby, je vhodné už v tomto kroku plánovať, tj uvažovať variabilne, s možnosťou jednoduché transformácie prvej detskej izby pre bábätko a postupne aj pre väčšie dieťa, predškoláka atď. ", dodáva architektka.

2. V izbe sa máte cítiť dobre vy i dieťa

"Mnohokrát sa stáva, že mamičky zariaďujú detskú izbu pre seba a nie pre bábätko. V snahe zariadiť ju čo najkrajšie a najlepšie skončia niekedy s príliš dekorovanou miestnosťou, ktorá v konečnom dôsledku pre novorodenca ale aj pre staršie dieťa pôsobí rušivo", upozorňuje Lucia. Pritom zariadenie detskej izby, jej farba, orientácia či usporiadanie, môžu ovplyvniť pokojný spánok detí. Novorodencom a bábätkám je napríklad odporúča navrhovať izby s veľmi jemnou farebnosťou, mäkkým materiálovým prevedením, s minimálnym kontrastom a nepríliš rušivými prvkami. S narastajúcim vekom môžeme izba viac rozohriať, ale aj tak je vhodné naďalej sa vyhýbať výrazným vzorom a agresívnym farbám. Mäkké farby naviac prirodzene stimulujú koncentráciu, správne zvolené odtiene dokážu udržať rovnováhu a podporiť odpočinok. "Všeobecne je dobré, keď sú farby teplé, nie príliš kontrastné. Dnes už nie je potrebné ani definovať farebnosť podľa pohlavia dieťaťa, naopak použitím jemných odtieňov zelenej, žltej, modrej a ružovej sa dokáže vytvoriť pomerne jednoliaty základ napríklad pre biely nábytok", hovorí Lucia .

3. Najväčšia chyba? zbytočné dekorácie

V novo zariadenom detskej izbe by mala dobre cítiť nielen mamička, ale aj narodený člen rodiny. A nesmieme zabudnúť ani na jej funkčnosť - v prvých troch rokoch budete bojovať s padaním, lezením, hlučnými dierkami a pokreslenými stenami. Aj preto je dobré vyhnúť sa zariadenie, ktoré rýchlo podlieha času v zmysle dizajnu a veku dieťaťa. "Posteľ v tvare auta či princeznej sa nemusia tešiť úspechu príliš dlho. Naopak vhodné je siahať po doplnkoch, ktorých strata alebo výmena nás nebude až tak bolieť", radí architektka.

4. Ako ušetriť?

Pri dôslednom a prezieravý plánovanie zariadení detskej izby sa vám iste podarí vybrať nábytok, ktorý poslúži aj na dlhšie obdobie. Aktuálne obľúbenou rozprávkovou postavičku či farbu predsa môžete v rámci dekorácie dodať prostredníctvom rôznych úchytiek, samolepiek a drobných dekorácií. Z pohľadu ekonomiky tak ušetríte nemalé finančné prostriedky, ako by ste mali meniť nábytkovej zostavy každých 3 až 5 rokov. Odporúčania odborníkov je počítať s týmito výdavkami ešte v čase, keď o potomstve ešte iba uvažujeme. Je vždy ľahšie odkladať si menšie sumy, rozložené na dlhší časový úsek, aby boli vaše nákupy skutočne príjemným zážitkom nielen pre vás, ale aj naše peňaženky.

5. S akými položkami treba počítať?

Detská postieľka 4000 korún Matrac 1500 korún Prebaľovací pult 2700 korún Detská ohrádka 2500 korún Skriňa 2500 korún Komoda 2700 korún Kreslo pre rodičov 4000 korún Závesy 1500 korún Koberec 2700 korún Lampa 1500 korún SPOLU: 20 200 korún

Publikované: 29. 01. 2018

Kategória: Bývanie

Autor: Ivana Bučková