Hlasné, ale ľahko prehliadnuteľné: Hlukové znečistenie v interiéri

Nielen pri bývaní v bytovom dome s množstvom susedov na okolí, ale aj na vidieku sa pre čoraz väčšiu zástavbu zvyšuje aj úroveň hluku. Bývanie pod pôsobením takýchto negatívnych podmienok má z dlhodobého hľadiska na naše zdravie a osobnú pohodu veľmi nepriaznivý vplyv. Našťastie existujú riešenia, vďaka ktorým sa môžete vysokému hluku vyhnúť a užívať si pokojné bývanie bez ohľadu na to, čo sa okolo vás deje.

Pokračujte v čítaní a všetko dôležité sa dozviete.

​Čo je to hluk?

Hlukové znečistenie je nežiaduci alebo rušivý zvuk. Môže zahŕňať čokoľvek od hlasnej hudby prichádzajúcej z izby vášho suseda cez zvuk kosačky na trávu až po počuteľné rozhovory na chodbe. Hoci to možno nie je niečo, čo mnohí ľudia myslia vážne, hluk okolo nás je súčasťou nášho každodenného vybudovaného prostredia, ktoré môže ohroziť naše zdravie a narušiť kvalitu nášho života.

  • Hlukové znečistenie a fyzické zdravie

Hluk môže byť rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení. Tento výskum zistil, že vystavenie hluku zvyšuje krvný tlak, mení srdcovú frekvenciu a spôsobuje uvoľňovanie stresového hormónu. Môže to byť spôsobené reakciou na emočný stres, keď telo vníma nepohodlie z hluku a nevedomého fyziologického stresu vyplývajúceho z interakcie medzi centrálnym sluchovým systémom a inými oblasťami centrálneho nervového systému.

  • Hlukové znečistenie a duševné zdravie

Hluk môže tiež ovplyvniť duševné zdravie. Hoci neexistuje priama súvislosť medzi vystavením hluku a stavom duševného zdravia, môže prispievať k širokému spektru symptómov, ako je úzkosť, stres, nervozita a emočná nestabilita. Ďalšia štúdia preukázala súvislosť medzi hladinou hluku a agresívnym správaním.

  • Hlukové znečistenie a spánok

A napokon, čo je možno najdôležitejšie, hluk narúša dobrý spánok. Presnejšie povedané, hluk môže spôsobiť ťažkosti so zaspávaním a časté prebúdzanie, čo vedie k nedostatku spánku a množstvu ďalších negatívnych zdravotných následkov, ako je depresívna nálada, znížená kognitívna výkonnosť a únava. V takýchto prípadoch často najlepšie pomôže len kvalitná akustická pena na stenu.

​Aké sú dostupné riešenia?

Jednou z možností je nosenie štupľov do uší, keď spíte. Ďalšou možnosťou je komunikovať so svojimi spolubývajúcimi alebo susedmi. Dohodnite sa na spoločných hraniciach.

Ani zvuková izolácia v podobe špeciálnych panelov z dreva alebo cenovo výhodnejšej hobry – nie je zlé riešenie. Dôležité je, aby boli v priestore materiály, ktoré hluk absorbujú, prípadne ste investovali do možností, ktoré eliminujú odrážanie zvukových vĺn a ich jednoduchý prenos.

Veľmi výrazne sa tým môže zmeniť kvalita vášho života a celkové zdravie.

Publikované: 30. 11. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Ivana Bučková