Pozor na výber šperkov. Vieme, kde nájdete tú najvyššiu kvalitu

Nákup šperkov je vždy malá oslava. Niekto sa na naň dlhodobo pripravuje a postupne vytvára obraz dekorácie priamo na tele, starostlivo si vyberá výrobcu a predávajúceho. No niekto sa jednoducho nechá ovplyvniť atmosférou klenotníctva a o ďalších dôležitých detailoch príliš neuvažuje. Aby ste boli ale spokojní aj po návrate domov, pripravte sa pred nákupom šperkov na niekoľko dôležitých vecí.

Mýty o prírodných kameňoch

Mnohí kupujúci hľadajú najmä šperky s určitým drahokamom. Niekto verí v magické alebo liečivé vlastnosti tohto kameňa, zatiaľ čo iní si vyberajú jeho vkladanie na základe horoskopu. V praxi sa však väčšina kameňov podrobí ďalším krokom spracovania. V mnohých prípadoch ide o syntetické materiály, ktoré s prírodou moc spoločného nemajú. Samozrejme, že to záleží aj od samotného klenotníctva, ktoré vám konkrétny šperk ponúka. Vzácne diamantové prstene si preto vyberajte len u overených predajcov.

Čo ovplyvňuje finálnu cenu šperku?

V súčasnej dobe sú moderné šperky pomerne lacné. Preto by nebolo zlé vedieť, od čoho sa ich cena odvíja. Samozrejme, že ide o drahý kov, ktorého hodnota je daná aj ekonomickým stavom a menou. Viac menej je to ale prvok, ktorý svoju hodnotu nestráca ani po čase, na čo si pri pohľade na krásny zásnubný prsteň spomeniete aj po rokoch. Pre vašu lepšiu informovanosť vám ale pripomíname, že cenu šperkov tvoria tieto parametre:
  • hodnota kovu a použitých kameňov,
  • práca vložená do šperku,
  • dodatočné poplatky za značku.
Ak si budete šperk kupovať, môžete si byť istí, že tam tieto veci započítané budú.

Punc

Je vec, ktorú si v kamenných predajniach moc všímať nemusíte, no nikdy sa nič nestane, ak to predsa len urobíte. Punc hovorí o rýdzosti drahého kovu a ak chcete mať tú najlepšiu kvalitu, mali by ste si byť toho vedomí.

Spracovanie

Výroba šperkov je špecifická pre svoj vzhľad a tvar. Spôsob prevedenia sa oceňuje tiež. Čím viac originálnejší šperk, tým lepšie. V tomto prípade si ale dávajte pozor na to, či ho budete môcť so špecifickým tvarom nosiť aj na bežné príležitosti.

Publikované: 22. 05. 2018

Kategória: Tipy

Autor: Ivana Bučková