Ovplyvňuje našu celkovú pohodu? Tipy ako podporiť zdravie zraku

Zdravie očí je bezpochyby jedným z najdôležitejších aspektov našej celkovej pohody. V dnešnej dobe, kedy náš životný štýl zahŕňa dlhé hodiny práce pred obrazovkou a vystavenie sa rôznym druhom svetla, je preto mimoriadne dôležité venovať správnej starostlivosti o naše oči veľkú pozornosť.

Ako podporiť a udržať zdravie zraku?

Pravidelné vyšetrenia u očného lekára

Jedným z najdôležitejších krokov je pravidelná návšteva očného lekára. Profesionálny očný lekár Nitra sa postará o odborné vyšetrenie, vďaka ktorému vie odhaliť potenciálne problémy skôr, než sa stanú viditeľnými a vážnymi. Návšteva tohto lekára by teda mala byť súčasťou vašej prevencie aj vtedy, keď problémy so zrakom nevnímate.

Strava bohatá na antioxidanty

Ak chcete pomôcť svojmu zraku, okrem prevencie vo forme objednania sa k odbornému lekárovi, je dobré tiež zahrnúť do svojej stravy potraviny bohaté na antioxidanty, ako sú vitamíny A, C a E, a minerály ako zinok. Tieto živiny sú dôležité pre zachovanie zdravia očí a môžu pomôcť predchádzať degenerácii očných buniek.

Ochrana pred modrým svetlom

Dlhodobá expozícia modrému svetlu emitovanému obrazovkami a elektronickými zariadeniami môže mať negatívny vplyv na zrak. Noste preto ochranné okuliare s filtrom na modré svetlo, špeciálne navrhnuté na minimalizáciu účinkov modrého svetla. Ak si takýto doplnok aktuálne nemôžete dovoliť, dlhodobú expozíciu očí modrému svetlu je nutné znížiť na minimum.

Pravidelný odpočinok

Ak pracujete dlhé hodiny pred obrazovkou, dodržiavajte pravidlo 20-20. Každých 20 minút sa zhruba 20 sekúnd pozerajte na niečo vzdialenejšie ako je obrazovka. Uvidíte, že aj tento jednoduchý krok môže znížiť únavu očí a napomôcť k zachovaniu optimálneho zraku.

Dostatočná hydratácia

Pre udržanie správnej funkcie očí je dôležitá aj ich hydratácia. Dostatočná konzumácia vody je preto kľúčová. Nedostatok tekutín môže v kombinácii s uzavretým priestorom spôsobiť suchosť očí a nepohodlie. Zvlhčiť oči môžete aj kvalitnými očnými kvapkami.

Ochrana pred slnečným žiarením

Slnečné žiarenie môže byť pre vaše oči škodlivé aj v zime, obzvlášť, ak sa odráža od bielej plochy snehu. Pri pobyte na slnku preto noste aj v tomto období slnečné okuliare s UV-filtrom, ktoré chránia váš zrak pred nebezpečným látkami.

Zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl, vrátane pravidelného cvičenia a dostatočného spánku, prispieva k celkovému zdraviu očí a tela. Dbajte preto v tomto smere na správne kroky a vyhýbajte sa nezdravým návykom, ktoré môžu vaše telo opotrebovať a nielen vo vyššom veku spôsobiť zníženie jeho komfortu.

Publikované: 27. 01. 2024

Kategória: Zdravie

Autor: Tereza Zdráhalová