Majte vesmír na dosah

Nočná obloha fascinovala ľudí asi odjakživa. Táto fascinácia nabrala nový rozmer s vynájdením a vývojom teleskopov. A nič na tom nezmenilo ani to, že sme začali do vesmíru aj lietať.

Začať s pozorovaním nočnej oblohy nie je vôbec drahé

S vývojom technológii sa pozorovanie nočnej oblohy stalo dostupnejšie a teleskopy tak nájdeme v rôznych cenových kategóriách. Môžu tak byť oveľa lacnejšou zábavkou ako napríklad nočné videnie, ale aj oveľa drahšou.

Najlacnejšie teleskopy sa dajú kúpiť za niekoľko desiatok eur. Sú to však pochopiteľne teleskopy určené hlavne pre deti na pozorovanie Mesiaca, jasnejších planét a iných dostatočne jasných objektov vo vesmíre. Na uvedenie vašich ratolestí do sveta astronómie to však bohato postačí.

Bez problémov si pozrú Mesiac so svojimi krátermi a aj tiene na jeho povrchu. A možno sa vďaka tomu u nich prebudí záujem o astronómiu, ktorý sa stane životnou vášňou.

Čím viac si priplatíte, tým viac uvidíte

V takom prípade si však už s lacnými teleskopmi do 100€ určite nevystačia. Pre naozaj pokročilých sú tu špičkové teleskopy, ktoré neraz dosahujú štvorciferné cenovky. Tie vám už však ukážu veľké detaily povrchu Mesiaca a planéty v celej svojej kráse.

Takýto teleskop si však človek nekúpi, aby mohol pozorovať objekty v našej slnečnej sústave. Skutočnú kvalitu takýchto špičkových teleskopov oceníte pri pozorovaní takzvaných deep-sky objektov. Takto sa v amatérskej astronómii označujú objekty mimo našej slnečnej sústavy, ktoré sú od Zeme vzdialené od niekoľkých stoviek až po miliardy svetelných rokov. Pokročilé teleskopy majú naviac funkciu automatickej navigácie za desaťtisícmi objektov.

Skôr či neskôr vám určite napadne, žeby bolo skvelé všetku tú krásu, ktorú cez teleskop pozorujete, uchovať v podobe fotografií. Ak vás láka astrofotografia, pred kúpou teleskopu sa ale uistite, či spĺňa všetky požiadavky nato, aby ste s jeho pomocou mohli robiť krásne fotky ďalekého vesmíru.

Zdroj obrázka:

Autor: True Touch Lifestyle / Shutterstock.com

Publikované: 27. 06. 2021

Kategória: Lifestyle

Autor: Ivana Bučková