Horčík a draslík: Sú skutočne pre organizmus tak potrebné?

Draslík a horčík sú minerály, ktoré hrajú v rámci organizmu kľúčové úlohy. Dokážu totiž do vysokej miery podporiť zdravie a všetky funkcie v tele. Podieľajú sa na mnohých telesných procesoch, vďaka čomu prinášajú aj spektrum výhod. Tie jednoducho stoja za pozornosť.

Čo sa týka draslíku, ide o veľmi dôležitý minerál, ktorý zabezpečuje širokú škálu funkcií v tele. Napríklad, dokáže regulovať krvný tlak. To zabezpečuje vďaka tomu, že znižuje hladinu sodíka v tele. Práve správna rovnováha medzi draslíkom a sodíkom dokáže zabezpečiť udržanie zdravého krvného tlaku a prevenciu voči hypertenzii, teda vysokému tlaku.

Draslík a podpora srdca

Vedeli ste o tom, že draslík dokáže podporiť aj zdravie srdca? Je totiž dôležitý pre správnu elektrickú vodivosť. Napomáha pri udržiavaní srdcového rytmu a podporuje tak celkový zdravotný stav. Okrem iného, nedostatok draslíka častokrát vedie aj k nepravidelnému srdcovému rytmu a ku vzniku srdcových chorôb. Tie môžu ohroziť celkové zdravie.

Aké benefity má horčík?

Čo sa týka horčíku, je nevyhnutným minerálom v rámci kostí, zubov a chrupaviek. Dokáže totiž udržať zdravé a silné kosti. Ak je horčíku nedostatok, zvyšuje sa tým automaticky riziko vzniku osteoporózy (rednutia kostí) a v neposlednom rade aj iných ochorení, ktoré sú spojené s pohybovým ústrojenstvom.

Horčík a draslík môžete prijímať rôznymi spôsobmi. Ide totiž o minerály, ktoré sa nachádzajú aj prirodzene v potravinách. Napríklad, draslík sa nachádza v banánoch, avokáde, špenáte, keli, baklažáne či bielych fazuliach. Horčík nájdete v orechoch, zeleniny, celozrnných obilninách a rybách. Skvelým riešením je draslík a horčík. Produkt, od výrobcu Naturvita. Všetky benefity v sebe spája a prináša skutočne priaznivé vlastnosti na zdravie človeka.


Publikované: 09. 06. 2023

Kategória: Zdravie

Autor: Lenka Vondrová