Zvažujete výber zubnej náhrady? Nezabudnite pri hľadaní na dôležité zásady

Každý, kto príde o jeden alebo viac zubov, zvyčajne chce čo najrýchlejšie náhradu rovnakej hodnoty. To, či má zubná protéza zmysel a aká forma je najlepšia, závisí od rôznych faktorov – napríklad od toho, či sú na oboch stranách zubnej medzery susediace zuby a nakoľko sú zdravé.

Medzi ďalšie faktory patrí zdravie ústnej dutiny a hygiena človeka, vek a životný štýl. Dôležité sú aj osobné preferencie a očakávania týkajúce sa estetiky, výslovnosti a funkcie žuvania. V neposlednom rade zohrávajú rolu náklady.

Na základe všetkých týchto faktorov sa potom spolu s odborníkom vyberajú tie najlepšie zubné náhrady, ktoré môžu byť pevné a snímateľné. Poďme si o nich v stručnosti všetko dôležité povedať, aby ste si potom mohli u zubára lepšie vyberať.

​Mostíky

Ide väčšinou o umelé zubné protézy vyrobené z kovu, keramiky alebo plastu. Umiestňujú sa na zostávajúce zuby, ktoré ich stabilizujú a zaistia bezpečné používania. Plné korunky pokrývajú celý zub, čiastočné len jeho časť. Aby bolo možné vyrobiť korunku na mieru, musí sa zostávajúci zub najskôr obrúsiť a urobiť odtlačok.

Mostíky môžu nahradiť jeden alebo viac zubov a používajú sa na menšie medzery. Sú ideálnou možnosťou, ak v blízkosti existujú dostatočne stabilné zostávajúce zuby alebo ak sa najskôr použijú implantáty. Tie slúžia ako piliere pre umelé zuby, ktoré sa používajú na uzavretie medzier.

V závislosti od umiestnenia a veľkosti medzery môžu byť vhodné rôzne tvary mostíkov. Napríklad koncový oporný mostík uzatvára medzeru medzi dvoma zubami. Je pripevnený k dvom nosným zubom vľavo a vpravo.

Konzolové mostíky sa používajú napríklad vtedy, keď je potrebné vymeniť najzadnejší zub. Keďže rad zubov tu končí, nemá na jednej strane susedný zub, ktorý by mohol podopierať mostík.

Mostík možno upevniť rôznymi spôsobmi. Pilierové zuby je možné zbrúsiť a osadiť korunkami, ktoré sú v strede spojené s umelým zubom a tvoria mostík. Existujú aj adhézne mostíky, v ktorých je umelý zub prilepený k vnútornej strane susedných zubov pomocou krídel.

Bez ohľadu na to, či si zlepšíte vzhľad a stav chrupu mostíkom lebo implantátom, o ktorom si povieme niečo ďalej, vždy zostáva prvoradá a dôležitá pravidelná zubná hygiena!

​Implantáty

Implantáty sú umelé zubné korene vyrobené z kovu (titánu), na ktoré je možné nasadiť rôzne druhy zubných protéz. Môžu to byť korunky, mostíky alebo zubné protézy. Implantáty sú ukotvené v čeľustnej kosti ako hmoždinka. Kostné tkanivo sa spája s povrchom implantátu a má poskytnúť zubnej protéze stabilný základ. Zubné protézy, ktoré sú podopreté implantátom, sa označujú aj ako nadstavba.

​Odnímateľné zubné protézy

Čiastočné zubné protézy vyrobené z plastu a kovu sa používajú, keď vám chýba viac zubov a nemáte kam umiestniť mostík. Sú pripevnené k zostávajúcim zubom alebo implantátom – napríklad kovovými sponami – a dajú sa kedykoľvek odstrániť.

Aby vám celá protéza sedela, je obzvlášť dôležité, aby bola dobre prispôsobená čeľusti. Môže byť tiež ukotvená ku koreňom zubov alebo implantátom, čo sa nazýva hybridná zubná protéza.

Ak teda v krátkej dobe plánujete rekonštrukciu zubov, určite si o týchto možnostiach preverte všetky dostupné informácie a nájdite odborníka, ktorá vám poskytne to najlepšie riešenie.

Publikované: 30. 01. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Ivana Bučková