Ako si vybrať správny jedálenský stôl do kuchyne?

Ktorý stôl si do vašej kuchyne vybrať? Okrúhly, biely, z dreva alebo zo skla? Máte v tom zmätok, pretože od tohto nábytku očakávate dlhé roky vernej služby a krásu? Budú stôl a jeho nohy denne vystavené obrovskej záťaži množstva členov v domácnosti? V tom prípade musíte všetky tieto faktory zvážiť priamo pri výbere.

Aby ste v tom nemali chaos, poďme si to najdôležitejšie v oblasti výberu stola spoločne a stručne zhrnúť.

​Základom je správna veľkosť

Platí to pri výbere akéhokoľvek nábytku do interiéru! V prípade kuchynského, jedálenského stola myslite na minimálne veľkosti tejto plochy pre jednu osobu. Šírka stola pre jednu osobu by mala byť minimálne 60 cm a hĺbka 40 cm, takže veľkosť stola 60 x 60 cm pre dve osoby je minimálne.

Zároveň nezabudnite, že by mal zostať v okolí stola priestor na opustenie jedálenského kúta. A stoličky by sa mali bez problémov od stola odtiahnuť. Myslite teda na to, aby bolo okolo stola do 1 metra voľného miesta. Rovnako sa oplatí myslieť aj na dostatočne dlhé a pevné stolové nohy a podnože!

​Ktorý tvar dosky stola je lepší?

Väčšinou sú vám na trhu k dispozícii štvorcové, obdĺžnikové, okrúhle a oválne tvary, hoci niektoré dizajnové kolekcie majú aj bizarné tvary, ktorých praktickosť je na bežné využitie menšia. My zostaneme pri štandardných tvaroch.

  • Štvorcové tvary dosky stola sú veľmi priestorovo nenáročné a vhodné do malých kuchýň. Umiestnené v rohu budú skvelou voľbou pre dvojčlennú rodinu a štvorcový stôl v strede s minimálnou dĺžkou strany 90 cm je skvelou voľbou pre štvorčlennú rodinu. Pre veľké rodiny s priestrannou kuchyňou je štvorcový stôl pre 8 osôb ako stvorený. Ani v tomto prípade nesmú týmto doplnkom chýbať kvalitné stolové nohy.

  • Obdĺžnikový stôl je skutočnou klasikou. Je veľmi pohodlný a dá sa ľahko umiestniť k stene alebo zatlačiť do stredu kuchyne. Okrem toho existuje množstvo skladacích, posuvných a stolových transformátorov, ktoré sa z kompaktného jedálenského stola za pár okamihov premenia na miesto pre skutočnú hostinu pre desať ľudí.

  • Okrúhly stôl robí interiér kuchyne zaujímavejším a samotná miestnosť je pre deti bezpečnejšia, pretože na ňom nie sú žiadne rohy. Okrem toho sa za okrúhly stôl zmestí oveľa viac ľudí ako na obdĺžnikový stôl rovnakej plochy.

Stručne povedané, stôl by mal byť útulný a pohodlný, praktický a odolný, zodpovedať priestoru v štýle a veľkosti a mal by vyhovovať všetkým členom rodiny a hosťom. Tak na to s týmito detailmi myslite.

Publikované: 30. 01. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Ivana Bučková