Poradňa s medovým someliérom Milanom Špačkom zo spoločnosti Medokomerc, na tému miešanie a kryštalizácia medu

Niekoľkokrát som sa pri nákupe medu stretla s informáciou, že sa medy miešajú. Prečo k tomu dochádza a kvôli čomu je to dobré?

Áno, väčšinou naozaj dochádza k miešaniu jednotlivých druhov medu, a to z jednoduchého dôvodu. Každý med má odlišné vlastnosti a zloženie a vďaka miešaniu medov je možné med ideálne vybalansovať. Počúvame potreby našich zákazníkov a podľa toho sa vždy snažíme vytvoriť taký mix, ktorý im bude najviac vyhovovať. Okrem toho sa pri miešaní inšpirujeme Nemeckom, krajinou ktorá je svetovou špičkou v kvalite a spotrebe medu. Vždy sa však snažíme, aby med obsahoval vyváženú chuť a farbu, čo najvyšší obsah diastázy, teda včelích enzýmov, ktoré obsahujú zdraviu prospešné látky. Zároveň je pre nás dôležitý aj obsah minerálov a vysoký podiel fruktózy. Od medov, ktoré sú miešané, tak môžete očakávať vyšší obsah a rozmanitosť minerálnych látok. Veľa ľudí si miešaný med zamilovalo aj vďaka jeho špecifickej a rozmanitej chuti.

Prečo med kryštalizuje? Nie je to dôkaz toho, že ide o nekvalitný med?

Kryštalizácia medu rozhodne nie je ukazovateľom toho, že ide o nekvalitný med. Je spôsobená len vyšším podielom glukózy. Podiel glukózy a fruktózy sa u jednotlivých medov líši, záleží na druhoch kvetov a ďalších producentoch, z ktorých včely nektár a sladké šťavy zbierajú. Napríklad v prípade českého medu dochádza k rýchlejšej kryštalizácii predovšetkým kvôli vysokému podielu repkového nektáru zozbieraného z polí. Naopak med zozbieraný z agátov obsahuje vysoký podiel fruktózy a tým zostáva dlhšiu dobu tekutý. Pomalšia kryštalizácia je aj v prípade lesných a medovicových medov, pretože obsahujú vyšší podiel cukrov. Pri geografickom porovnaní je dobrým príkladom južná Amerika, pretože medy odtiaľ obsahujú výrazne menej glukózy, než medy z Čiech či Slovenska. Vďaka menšiemu obsahu glukózy tak kryštalizujú neskoršie.

TIP: Vyskúšajte lesný med, ktorý vám osladí dni a podporí váš imunitný systém. Med lesný od spoločnosti Medokomerc je zmesou kvetových a medovicových medov, vďaka čomu má lahodnú chuť a je nabitý dôležitými vitamínmi a minerálmi.

Viac informácií nájdete na www.medokomerc.cz.

Publikované: 22. 04. 2021

Kategória: Lifestyle

Autor: Ivana Bučková