Hitom novostavieb sú francúzske okná

Aj keď nie sú žiadnou novinkou a v architektúre sa používajú už od dôb končiacej renesancie, teda od 17. storočia, práve teraz sa stali obrovským hitom. Čo ich charakterizuje a prečo nás tak fascinujú? Charakteristikou francúzskych okien je ich výška. Nie sú však len vysoké, ale zaberajú na výšku plochu skutočne najvyššiu možnú, teda od podlahy až po strop. Do interiéru prinášajú nielen obrovské množstvo svetla, ale aj luxus a predovšetkým dokonalý výhľad. Niekedy oceňujeme ten do okolia – na okolitú prírodu či panorámu mesta, inokedy do záhrady.

Moderné rodinné domy sa prepojujú so záhradou

Chceme mať do nej ideálny výhľad a aj v interiéri mať pocit, že sedíme priamo v záhrade. Túžime tiež do záhrady priamo vykročiť. Nech už po prebudení zo spálni, alebo z obývačky. To všetko nám umožňujú francúzske okná, otváracie aj posuvné, ideálne v bezbariérovom prevedení. Francúzske okná sa tak menia na francúzske dvere a dokonalo prepojujú interiér s exteriérom. Francúzske dvere však nachádzajú uplatnenie aj ako vstup do zimnej záhrady z interiéru. Či už ju máme plne vykurovanú, alebo v zime len mierne temperovanú, vždy do nej chceme mať elegantne vyriešení prístup, opäť podľa možností bez zbytočných bariér.

Aký materiál voliť pre francúzske okná?

Materiály bývajú rovnaké ako u bežných moderných okien – plast, drevo, hliník či drevohliník. Je treba však zdôrazniť, že u veľkých presklených plôch a francúzskych okien je dôležité voliť pevnejší materiál než plast. Plastové okná sú kvalitné, ale u veľkých plôch nemusia byť dostatočne pevné. Drevené ponúkajú dokonalý vzhľad a výborné termoregulačné vlastnosti, drevohliníkové predĺžia životnosť a sú farebne variabilnejšie. Hliníkové sú ideálne pro hypermodernú architektúru.

Vyberte si profesionálneho dodávateľa francúzskych okien

Skúseným dodávateľom posuvných dverí a francúzskych okien je spoločnosť CEDERA. Firma vám poradí s výberom plastových okien, eurookien, drevohliníkových okien aj dverí. Na mieru vám tiež navrhne, vyrobí a inštaluje francúzske okná a dvere. K nim vám dodá aj potrebné doplnky – exteriérové žalúzie, interiérové žalúzie, siete, rolety či markízy.

Publikované: 23. 02. 2022

Kategória: Bývanie

Autor: Ivana Bučková