Pulzný oxymeter: Na čo všetko sa môže využiť?

Počuli ste už niekedy o pulznom oxymetri? Pravdepodobne neraz. Používal sa najmä v čase, keď vo svete prevládala epidémia covid 19. Toto ochorenie sa totiž vyznačovalo poklesom saturácie kyslíka v krvi. Vďaka pulznému oxymetru to bolo možné vždy odpozorovať a v prípade núdze si zavolať pomoc. Ide o neinvazívnu metódu, ktorá je vhodná skutočne pre všetkých. Pulzný oxymeter sa používa na zistenie saturácie hemoglobínu kyslíkov v krvi, pulzného modulačného indexu a srdcovej frekvencie. Vďaka tomuto šikovnému zariadeniu tak môžete odmerať dôležité parametre, ktoré slúžia na zistenie toho, ako funguje vaše dýchanie. Vďaka pulznému oxymetru tak máte možnosť zavolať pomoc v tom správnom čase a tiež predísť mnohým ochoreniam, ktoré by ste možno inak ani nespozorovali.

Pre ľudí s chronickým ochorením

Pulzný oxymeter môžu vlastniť aj ľudia, ktorí majú isté chronické ochorenie. Môže ísť napríklad o obštrukciu pľúc, poprípade dlhodobé problémy s dýchaním. Títo ľudia by totiž mali mať svoj zdravotný stav neustále pod kontrolou. Ak by sa ich stav zhoršil, mohli by to spozorovať práve vďaka pulznému oxymetru. Skôr si tak budú vedieť privolať pomoc. Pulzný oxymeter si viete zaobstarať na online obchodoch so zdravotníckymi potrebami, poprípade v kamenných lekárňach.

Ako to funguje?

Toto šikovné a praktické zariadenie je vhodné najmä na posúdenie funkcie dýchania. Celé to funguje tak, že sa pulzný oxymeter použije na merania dvoch svetelných lúčov. Tieto lúče sa vyznačujú rôznou vlnovou dĺžkou, ktorá dopadá na prst. Ten je potrebný vložiť dovnútra prístroja.

Vhodný aj pre športovcov

Pulzný oxymeter je zariadenie vhodné aj pre športovcov a zdravých ľudí. Vždy je dobré odkontrolovať si svoju saturáciu kyslíka v krvi. Vďaka tomu môžete predísť rôznym ochorenia. Oxymeter je vhodný pre ľudí, ktorý sa často pohybujú vo veľkých výškach. Ide napríklad o horolezcov, lyžiarov, poprípade športových letcov.

Publikované: 23. 08. 2022

Kategória: Zdravie

Autor: Ivana Bučková