Ako sa starať o šperky a odznaky?

Nech už používate ako módne doplnky šperky zo striebra alebo kombinujete svoje outfity s rôznymi odznakmi, nájdite si čas aj na ich údržbu. Poslúžia vám vďaka tomu dlhšie a ich vzhľad bude dlhšie atraktívny. Viete, ako sa starať o strieborné šperky a kovové odznaky?

Odznaky a starostlivosť o ne

Odznaky nie sú vyrobené zo žiadnych ušľachtilých kovov a ich ochrana proti korózii je často veľmi chabá. Ak nosievate odznaky na dennej báze na svojom oblečení, sú v neustálom kontakte s vonkajším prostredím. Kovová zadná časť so špendlíkom je veľmi náchylná na hrdzavenie.

Ak odznaky práve nepoužívajte, uchovávajte ich na suchom mieste, ideálne v krabičke s vreckom absorbujúcim vlhkosť. Za týchto okolností bude aj ich motív chránený pred svetlom. Účinkami UV žiarenia totiž farby strácajú na svojej sýtosti a ak ide o vzácny odznak, ľahko môže takto prísť o svoju hodnotu.

Ako čistiť strieborné šperky?

Striebro má tendenciu tvoriť na svojom povrchu tmavý oxid. Ide síce o prirodzený proces, no jeho výsledkom je sčernanie, ktoré šperkom berie na ich atraktivite. Ako predísť oxidácii striebra? Odpoveď je jednoduchá: správnou starostlivosťou.

Vyložte sklenenú alebo porcelánovú misku alobalom a nalejte do nej vodu s teplotou okolo 80 °C. Do vody pridajte lyžicu prášku do pečiva alebo jedlej sódy. Roztok zamiešajte a vložte doň zájdený šperk. Pravidelne ho obracajte a po 1 až 3 minútach šperk vyberte. Následne stačí šperk opláchnuť studenou vodou a bude opäť lesklý a čistý.

Spôsobov, ako vyčistiť strieborné šperky je viacero. V našom článku sme vám spomenuli spôsob, ktorý je pokladaný za najefektívnejší aj profesionálmi. Čo sa týka odznakov, starostlivosť o ne je založená na prevencii. Akonáhle ich motív stratí na sýtosti alebo začnú hrdzavieť, ťažko im navrátite ich zašlú krásu. Preto je vhodné uchovávať vzácne odznaky v uzavretých tmavých krabičkách ideálne s vreckom vlhkosť absorbujúcej látky.

Publikované: 28. 12. 2021

Kategória: Tipy

Autor: Ivana Bučková